zamknij
Sylwester w polskich górach: najdrożej w Zakopanem

Sylwester w polskich górach: najdrożej w Zakopanem

Sylwester w górach nigdy nie był aż tak popularny. Znalezienie noclegu w Zakopanem i okolicach jest praktycznie niemożliwe. Ceny ofert, które są jeszcze dostępne, przekraczają zarobki przeciętnego Polaka. Wszystko za jedną noc! Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl zestawiło ceny, które w polskich górach obowiązują w święta i w sylwestra. Jak się one kształtują? I o ile wzrosły w stosunku do roku ubiegłego?

– W roku poprzednim po raz pierwszy porównaliśmy ceny noclegów, które obowiązują w okresie od świąt do sylwestra i zestawiliśmy je z cenami „poza sezonem”. Wówczas zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na to, że ceny rosną dwukrotnie – pierwszy raz na święta, a drugi na sylwestra. Przy czym ten drugi wzrost bywa naprawdę bardzo znaczący – mówi Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl – Zdarza się, zwłaszcza w przypadku hoteli wyższej klasy, że cena rośnie parokrotnie. Dodatkowo, nie ma możliwości rezerwacji tylko jednej nocy, tylko należy się zdecydować od razu na pakiet. Przykładowo, są hotele w Zakopanem, w których normalnie nocleg kosztuje od 390 PLN za dobę dla dwóch osób, tymczasem na czas sylwestra jest wyłącznie możliwość rezerwacji 4 dób w cenie od 3 612 PLN.

Zimowa stolica Polski to najdroższa opcja dla tych, którzy chcą świętować w górach nadejście nowego roku. Na dwa tygodnie przed sylwestrem oferty zaczynają się od 385 PLN za dobę dla dwóch osób. Dostępnych noclegów jest niewiele i większość tych, które pozostały, dotyczą hoteli pięciogwiazdkowych, w których ceny zaczynają się od 1200 PLN.

Gdy przyjrzeć się kosztom rezerwacji, które już zostały dokonane, to są one również wyższe od tych, które zrobiono przed rokiem. Porównując koszty pobytu w Zakopanem w okresie zwykłym tj. gdy nie ma żadnych świąt, to średnio wzrosły one o 30 PLN w stosunku do roku ubiegłego (237 PLN w 2012 roku, a w 2013 – 267 PLN). Średni koszt pobytu w czasie świąt zwiększył się o 68 PLN (z 346 PLN w roku 2012 do 414 PLN w tym roku). Rekordowe koszty wiążą się z rezerwacją hotelu na sylwestrową noc. Rosną one aż o 91 PLN w stosunku do roku ubiegłego i dają średnią 696 PLN. Statystyki te dotyczą samego miasta Zakopane, natomiast gdy analizie zostaną poddane noclegi w Białce Tatrzańskiej czy w Bukowinie to o nie zmieniły się one znacząco od roku ubiegłego. Nieco wyższe są koszty związane ze spędzaniem sylwestra w tych miejscowościach i ich okolicach – średnio o 25 PLN, co daje kwotę oscylującą w granicach 465 PLN. Niższe ceny niż w Zakopanem powodują, że miejsca noclegowe zapełniły się tu jeszcze szybciej niż w zimowej stolicy Polski.

Osoby, które chciały spędzić sylwester w polskich górach, często decydowały się na pobyt w Beskidach lub Sudetach. Analitycy z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl porównali również koszty związane z pobytem z popularnych miejscowościach zlokalizowanych u podnóża tych łańcuchów górskich.

W przypadku Beskidów porównano ceny hoteli w czterech miejscowościach: Wiśle, Żywcu, Szczyrku i Ustroniu. Tu średnie koszty pobytu nie zmieniły się w ogóle w stosunku do roku ubiegłego. Nadal najdroższy jest Żywiec. W okresie nieświątecznym średni koszt doby hotelowej w mieście wynosi 230 PLN i niewiele zwiększa się w czasie świąt – 250 PLN, natomiast na sylwestrową noc koszty rosną prawie dwukrotnie i wynoszą średnio 453 PLN. Rok temu najtańszy był pobyt w Wiśle – w normalnym okresie za dobę w pokoju dwuosobowym płaci się tam średnio 129 PLN, w święta jest to 160 PLN, a w sylwestra 223 PLN. W tym roku ceny nieznacznie się podniosły. I tak w okresie zwykłym nocleg dla dwóch osób kosztuje średnio 135 PLN, w święta 180 PLN, a w sylwestra 250 PLN. Ten wzrost średnich kosztów noclegu powoduje, że najtańszy jest pobyt w Ustroniu, gdzie ceny nieco zmalały. Doba dla dwóch osób w okresie nieświątecznym to koszt 120 PLN, w święta 170 PLN, a w sylwestra 235 PLN. Podobnie jak w roku ubiegłym, sylwester w Beskidach może być prawie trzy razy tańszy niż ten spędzony w Zakopanem.

Sprawdzono również koszty, które poniosą osoby spędzające sylwester w zimowych kurortach województwa dolnośląskiego. Przeanalizowane ceny dotyczą trzech popularnych miejscowości: Szklarskiej Poręby, Karpacza i Kudowy Zdroju. W roku ubiegłym najdroższy był pobyt w Kudowie, gdzie średnie ceny w hotelach w normalnym okresie oscylują w okolicach 300 PLN, natomiast na sylwester wzrastają do 763 PLN (należy jednak zaznaczyć, że wszystkie hotele zlokalizowane w Kudowie Zdroju, które zostały poddane analizie, w cenie noclegu oferowały również bal sylwestrowy). W tym roku koszty znacznie się zmniejszyły i średnia cena noclegu w sylwestra to 520 PLN. Znacznie wyższa jest średnia cena pobytu w Szklarskiej Porębie. Chociaż normalnie średni koszt rezerwacji noclegu wynosi 183 PLN, w święta kwota wzrasta średnio do 501 PLN, a w sylwestra do 608 PLN. Ceny niewiele się różnią od tych, które należy zapłacić za pobyt w Zakopanem.

– Należy podkreślić, że w przeprowadzonej przez nas analizie nie były brane pod uwagę kwatery prywatne. Ma to w tym wypadku duże znaczenie, bo najczęściej to właśnie ich właściciele podnoszą cenę w sposób dowolny – w zależności od popytu. Chociaż ceny kwater nie rosną do tak wysokich, jak noclegi w hotelach – wyjaśnia Łukasz Neska z eSKY.pl.

Niezależnie od tego, jak bardzo rosną koszty pobytu w górach w okresie świątecznym i sylwestrowym, zainteresowanie takimi wyjazdami nie maleje, a wręcz przeciwnie. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej Wigilii i zamiast spędzać święta w dużym rodzinnym gronie, woli wyjechać i odpocząć w górach. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba takich wyjazdów zwiększyła się o 14 proc. – w roku ubiegłym o 8 proc., natomiast w tym o kolejne 6 proc. Oczywiście najwięcej osób wybiera się do Zakopanego i w jego okolice – blisko 40 proc. klientów eSKY.pl. Na drugim miejscu jeżeli chodzi o popularność są Beskidy – tu zachęcające są przede wszystkim ceny, najniższe ze wszystkich górskich ośrodków. Sylwester w Beskidach spędzi 23 proc. klientów eSKY.pl. Sudety w tym roku są najmniej oblegane: zaledwie 15 proc. osób zdecydowało się na się na spędzenie sylwestra właśnie tam.

Święta – co jeść, by nie przytyć

Poczuj się jak w domu – B&B Hotel Wrocław Centrum już otwarty!

Skomentuj