zamknij
Nowy pracownik w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym

Nowy pracownik w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym

Od października br. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wzbogaciło się o kolejne urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej LUCAS2. Sprzęt pomaga w codziennej pracy zespołowi P13 z Mogilan.

LUCAS2 to w pełni elektryczne urządzenie, które w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia służy do masażu klatki piersiowej. Zasilany za pomocą baterii lub zewnętrznego źródła energii 230V/12V automatycznie wykonuje masaż serca, dając pewność, że kompresja będzie prowadzona ściśle według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta do szpitala.

Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund – mówi Rafał Baczyńskiratownik medyczny zespołu P13 z Mogilan. LUCAS, w przeciwieństwie do człowieka, nigdy się nie męczy. Zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości. Ręcznie nie da się utrzymać takiego tempa. Można powiedzieć, że to „dodatkowa para rąk” do pomocy. Doceniamy przede wszystkim to, że w czasie, kiedy urządzenie wykonuje masaż serca, lekarze czy ratownicy mogą spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi – dodaje.

LUCAS pomaga już w kilkunastu polskich szpitalach. Jego niezawodność, wydajność oraz łatwość w obsłudze docenia coraz więcej pracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, zespołów Ratownictwa Medycznego, Pracowni Kardiologii Inwazyjnej czy Oddziałów Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Urządzenie wykorzystywane jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w szpitalach. Na terenie województwa małopolskiego LUCASy pracują w szpitalach w Krakowie, Gorlicach, Oświęcimiu, Wadowicach, Tarnowie, w Nowym Sączu i Nowym Targu.

Rzuć palenie już dziś!

Lodowiec Stubai: Schaufelspitz najlepszą restauracją w Alpach – wg Gault Millau 2014

Skomentuj