zamknij
Rzuć palenie już dziś!

Rzuć palenie już dziś!

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Trzykrotnie zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, będące jedynie niektórymi z negatywnych skutków palenia, niestety nie zniechęcają palaczy do porzucenia nałogu. W nawiązaniu do Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada na 21 listopada, przedstawiamy rady farmaceuty, które pomogą w uwolnieniu się od nałogu.

Od następnego tygodnia? Miesiąca? Każdej osobie, która zmaga się z nałogiem dylematy od kiedy rozpocząć walkę z uzależnieniem są dobrze znane. Dobrym pretekstem, by rozpocząć zdrowe życie bez nikotyny może być Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który ma już ponad 30-letnią tradycję. Rzucanie palenia to wbrew pozorom skomplikowany proces, który wymaga motywacji, podjęcia niezbędnych środków, takich jak np. zażywanie odpowiednich leków, a także wprowadzenia zmian związanych z codziennymi nawykami. Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą skończyć z niebezpiecznym dla zdrowia nałogiem.

Rada 1: Motywacja i nowe przyzwyczajenia
Kiedy nałóg towarzyszy palaczowi przez całe życie, trudno jest z dnia na dzień przestać sięgać po papierosa. Dlatego też dobrym sposobem jest wprowadzenie w życie stopniowych zmian, których celem jest całkowite wyeliminowanie tytoniu. „Warto zacząć od ograniczania liczby kupowanych paczek papierosów, a co za tym idzie od zmniejszania ilości wypalanych każdego dnia papierosów. Kolejnym krokiem jest zaprzestanie palenia przy osobach niepalących, a zwłaszcza przy dzieciach, a także skończenie z paleniem automatycznym. Skutecznym pomysłem w walce z nikotyną jest również zastąpienie papierosów zdrową przekąską, która wynagrodzi nam naszą silną wolę. W motywacji pomoże nam także zdobycie informacji na temat skutków palenia papierosów. Nie wszyscy nałogowi palacze są świadomi jakie niebezpieczeństwa im grożą. Palenie papierosów m.in. trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego, może być źródłem impotencji i zaburzeń płodności u kobiet, jest przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat, a także naraża na niebezpieczeństwa wynikające z palenia tytoniu bliskie nam osoby, którzy stają się tzw. „biernymi palaczami”. Taka wiedza z pewnością może zmotywować wszystkich, którzy zamierzają uwolnić się od nałogu” – przyznaje Leszek Tarnawski farmaceuta sieci Euro Aptek.


Rada 2: Wsparcie farmaceutyczne
„Stosowanie leków farmakologicznych, które stanowi jedną z metod walki z uzależnieniem od tytoniu, powinno zostać skonsultowane z lekarzem, który odpowiednio dobierze dawkę, a także rodzaj przyjmowanego leku. Na rynku polskim istnieje wiele leków farmakologicznych, których zadaniem jest wspomaganie walki z uzależnieniem. Metoda ta polega m.in. na wykazywaniu w organizmie człowieka podobnych działań do nikotyny, wpływaniu blokująco na chęć palenia papierosów, a także na ingerencji w ośrodkowy układ nerwowy, co zapobiega występowaniu objawów zespołu odstawienia” – mówi Leszek Tarnawski farmaceuta sieci Euro Apteka Motywacja, a także wprowadzenie zmian w codziennych nawykach może niestety nie przynieść oczekiwanych rezultatów w walki z nałogiem, dlatego też w takim wypadku warto jest poddać się również nikotynowej terapii zastępczej. „Metoda ta polega na podawaniu nikotyny bez szkodliwych substancji chemicznych w określonych a także, co ważne, w zmniejszających się dawkach. Taka nikotyna podawana jest najczęściej w formie gum do żucia, pastylek do ssania lub plastrów, by złagodzić głód nikotynowy. Sposób walki z nałogiem poprzez nikotynową terapię zastępczą wykazuje dużą skuteczność, jednak taki proces wychodzenia z nałogu jest uzależniony od podejścia pacjenta, a także samego lekarza. Leczenie farmakologiczne ludzi uzależnionych od tytoniu powinno być szeroko stosowane przez lekarzy, a nie traktowane tylko jako dodatek do „silnej woli” pacjenta”- radzi Leszek Tarnawski farmaceuta sieci Euro Apteka

Rada 3: Wsparcie psychologiczne
„W celu zaprzestania palenia papierosów zalecane jest również poddanie się terapii psychologicznej, do których zaliczają się poradnictwo przez telefon, poradnictwo grupowe, a także indywidualne. Sesje terapeutyczne służą m. in. wzmocnieniu motywacji, a także wsparciu pacjenta. Taka terapia wraz z wizytami kontrolnymi, mimo że jest pracochłonna, przynosi pozytywne skutki oraz uzyskuje duże odsetki trwałej abstynencji. Terapia psychologiczna obejmuje m.in. udzielanie praktycznych wskazówek dla palacza, pomoc w uzyskaniu niezbędnego wsparcia otoczenia w walce z nałogiem, a także zapewnienie wsparcia ze strony personelu medycznego” – mówi Leszek Tarnawski farmaceuta sieci Euro Apteka Uzależnienie od tytoniu jest chorobą, która jest przyczyną 1/3 przedwczesnych zgonów w Polsce. Warto, więc zastanowić się jaki podjąć krok, aby uratować swoje życie. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu może być pierwszym dniem życia wolnego od nałogu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli stosujmy probiotyki

Nowy pracownik w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym

Skomentuj