zamknij
Krakowskie Centrum Radioterapii Amethyst na finiszu

Krakowskie Centrum Radioterapii Amethyst na finiszu

Otwarcie już w grudniu br. Trwają prace wykończeniowe i instalacja specjalistycznego sprzętu. Członkowie zespołu Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie uczestniczą w cyklu specjalistycznych szkoleń z zakresu nowoczesnej radioterapii.

Od poniedziałku rozpoczęła się instalacja dwóch tomografów komputerowych Philips i Siemens, które stanowią ważny element procesu planowania leczenia w radioterapii. Ta dziedzina medycyny wykorzystuje obrazowanie 3 i 4D do precyzyjnego wyznaczenia obszaru guza nowotworowego i zdrowych tkanek, wymagających ochrony. Centrum Radioterapii Amethyst to międzynarodowa sieć wykorzystująca najnowsze osiągnięcia nauki i korzystająca z najnowocześniejszego sprzętu.

Instalacja trzech akceleratorów Synergy firmy Elekta rozpoczęła się wcześniej, w sierpniu. Akceleratory, inaczej nazywane przyspieszaczami liniowymi, to urządzenia, w których pacjenci bezpośrednio poddawani są terapii promieniowaniem jonizującym. Dzięki zastosowaniu specjalnych kolimatorów wielolistkowych przyśpieszacze modulują trójwymiarowo wiązkę napromieniania, tak aby oddziaływała ona bezpośrednio na guza. Obecnie w krakowskim Centrum Amethyst trwa kalibracja akceleratorów, a w listopadzie rozpoczną się ich testy.

Do Krakowa został dostarczony również aparat do brachyterapii, czyli leczenia przy użyciu źródła promieniowania znajdującego się w bezpośrednim kontakcie z guzem. Radioaktywna substancja lub źródło promieniowania zostaje szczelnie zamknięte w niewielkich pojemnikach, takich jak przewody czy cienkie rurki zwane implantami. Implant jest umieszczany przez krótki okres czasu w bezpośrednim sąsiedztwie nowotworu lub w jamie ciała. W Centrum Radioterapii Amethyst będzie działać pracownia teleradioterapii, brachyterapii, poradnia radioterapii i poradnia ginekologii onkologicznej.

Budowa Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowieruszyła pod koniec stycznia br. Projekt realizuje spółka Radiology Therapeutic Center Poland należąca do holdingu medycznego Amethyst Medical Center. – Budowane przez nas centrum powstaje w ścisłej współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Wspólnie stworzymy tutaj pełnoprofilowy ośrodek leczenia onkologicznego – mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP. Powstające centrum będzie mogło przyjąć 2000 pacjentów rocznie, a rozpocznie działanie pod koniec 2013 roku. Koszt całej inwestycji to 84 mln złotych.

Instalacja specjalistycznego sprzętu w Krakowie prowadzona jest równolegle z pracami budowlanymi. Trwają ostatnie prace wykończeniowe, malowanie ścian, kładzenie płytek ceramicznych i wykładzin. Na zewnątrz budynku wykonywana jest elewacja wentylowana z płyt Euronit i szklana fasada.

Skompletowany został zespół pracowników Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. W jego skład wchodzi m.in. 6 lekarzy radioterapeutów, 4 fizyków medycznych, 10 techników elektroradiologii. We wrześniu członkowie zespołu rozpoczęli kilkumiesięczny cykl szkoleń z zakresu nowoczesnych technik radioterapii.

Podróżowanie z przyczepą kempingową popularniejsze, ale wciąż drogie i uciążliwe dla większości turystów

Zintegrowany Informator Pacjenta w Specjalnym Ośrodku Szkono-Wychowawczym w Będzinie

Skomentuj