zamknij
Kolejna nowatorska minimalnie inwazyjna operacja w Szpitalu Centrum

Kolejna nowatorska minimalnie inwazyjna operacja w Szpitalu Centrum

W minionym tygodniu dr Adrian Rymarczyk przeprowadził w Szpitalu Centrum ENEL-MED kolejną nowatorską w skali kraju operację stawu kolanowego. Po raz pierwszy w Polsce wprowadził endoprotezę połowiczą powierzchniową UniCap, dzięki której możliwa jest odbudowa tylko uszkodzonej chrząstki, bez wycinania kości, a poprzez osadzenie w niej specjalnej śruby. Innowacyjna proteza daje nowe możliwości pacjentom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Osteoartroza jest najczęstszą chorobą stawów prowadzącą do niesprawności układu ruchu. Przez WHO uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 2 mln Polaków. Dzięki nowoczesnej protezie UniCap, pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów nie muszą poddawać się radykalnym operacjom ani rezygnować z aktywności sportowej.

„Ideą endoprotezy połowiczej UniCap jest zastąpienie uszkodzonej chrząstki metalowym elementem, a tym samym odbudowa jedynie chorobowo zmienionego miejsca. Zastosowanie śruby, a nie cementu, w komponencie udowym zmniejsza ryzyko obluzowania. Proteza zaś zostaje zagłębiona tak, aby nie wystawała ponad zdrową chrząstkę, dzięki czemu przywracamy prawidłową budowę stawu bez wprowadzania zmian w jego anatomii” – tłumaczy dr Adrian Rymarczyk, ortopeda traumatolog, chirurg operator ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

W metodzie tej nie tniemy kości, dzięki czemu rekonwalescencja jest niewspółmiernie krótsza, a pooperacyjny ból mniejszy niż w tradycyjnej endoprotezie. Pacjent zdecydowanie wcześniej może rozpocząć obciążanie operowanego stawu, a co za tym idzie i szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej, w tym również do uprawiania sportu.

Innowacyjna endoproteza UniCap daje także większe możliwości dalszego leczenia. W dotychczas stosowanych endoprotezach połowiczych (częściowych) oraz całkowitych konieczna była resekcja, czyli amputacja końcówki kości, co często powodowało zmianę anatomii oraz dużą traumę dla pacjenta.

„Po tradycyjnej protezie możemy zaproponować pacjentowi jedynie bardziej rozbudowane protezy rewizyjne. Gdy nie tniemy kości, mamy więcej możliwości” – wyjaśnia dr Rymarczyk.

Na tej samej zasadzie, co protezę UniCap, która służy do odbudowy powierzchni główki kości udowej i powierzchni stawowej piszczeli z zachowaniem łąkotki, wprowadza się również protezę HemiCap. Jest to równie innowacyjna endoproteza, która ze względu na odmienny kształt (nie płaski, a wklęsły) odbudowuje powierzchnię stawu rzepkowo-udowego zniszczonego chorobą zwyrodnieniową, w następstwie urazu czy nawykowego zwichnięcia rzepki. Stosuje się ją np. u pacjentów, u których poprzednie operacje (np. artroskopia) skończyły się niepowodzeniem.

Chirurg operator:

Lek. med. Adrian Rymarczyk ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w chirurgii kolana, barku, leczeniu urazów sportowych i schorzeń przewlekłych więzadeł, ścięgien oraz kręgosłupa. Leczy polskich i zagranicznych sportowców (tenis, siatkówka, narciarstwo, snowboard, piłka nożna i inne). Członek międzynarodowych towarzystw medycznych – m.in. ISAKOS (Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Kolana, Artroskopii i Medycyny Sportowej), SSE (Europejskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa), STMS (Towarzystwo Nauki i Medycyny w Tenisie Ziemnym), ESSKA (Europejskie Towarzystwo Traumatologii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii). Autor kilkudziesięciu publikacji w pismach medycznych i prezentacji na konferencjach w Polsce i za granicą. Uczestnik ponad 100 staży, stypendiów, kursów, sympozjów i kongresów w kraju i za granicą (Szwajcaria, Hiszpania, Anglia, Francja, Austria, Szwecja, USA, etc). Jest pionierem wielu nowoczesnych operacji, które obecnie stały się złotym standardem światowej ortopedii.

Negatywny wpływ pozycji siedzącej na kręgosłup

W tym miesiącu na rynek trafi nowa szczepionka przeciwko chorobie meningokokowej typu B

Skomentuj