zamknij
Zaćma atakuje coraz więcej Polaków

Zaćma atakuje coraz więcej Polaków

Lekarze co roku przeprowadzają w Polsce 700 tys. operacji usunięcia zaćmy. Jej przyczyną jest m.in. niewłaściwa ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Najlepszą ochroną wzroku są dobre okulary z dobrą powłoką i filtrem.

www.foter.comZaćma to tylko jedna z chorób, jaka może wystąpić z powodu m.in. niedostatecznej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV. Jest o tyle groźna, że jej objawy są rozpoznawalne dopiero po 20 lub 30 latach.

Promieniowanie ultrafioletowe ma wpływ kumulatywny, w związku z czym choroby nie występują natychmiast – wyjaśnia Rafał Bogdanowicz, dyrektor generalny Essilor-Polonia. I dodaje, że są również schorzenia natychmiastowe – m.in. bardzo bolesne poparzenie rogówki, które może się zdarzyć np. podczas jazdy na nartach w wysokich górach.

Dlatego ważne jest, by chronić wzrok przed czynnikami szkodliwymi.

– Szereg produktów na rynku chroni przed promieniowaniem, które przechodzi przez soczewkę i wpada do naszych oczu. Są również bardzo nowoczesne rozwiązania powłoki – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Rafał Bogdanowicz i wyjaśnia, że na rynku pojawiły się okulary z takimi powłokami, które chronią przed promieniowaniem, odbijającym się od wewnętrznej strony soczewki.

– Trzeba wiedzieć, że bardzo dużo promieniowania ultrafioletowego odbija się od różnych powierzchni np. od ścian, śniegu, piasku, chodnika. – mówi Rafał Bogdanowicz. – Praktycznie od każdej materii odbija się promieniowanie i może ono wpadać z różnych stron, a nie tylko przez okulary od frontu.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zaćma jest powodem połowy przypadków utraty wzroku na świecie.

Beata Sadowska: Nie mam nic przeciwko operacjom plastycznym, dzięki którym można poczuć się lepiej

Mammobusy pojawią się w 13 powiatach na Mazowszu

Skomentuj