zamknij
Mammobusy pojawią się w 13 powiatach na Mazowszu

Mammobusy pojawią się w 13 powiatach na Mazowszu

– W październiku mammobusy na Mazowszu będą badały kobiety blisko 200 razy – zapowiada Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy NFZ. W dniach 7-13 października 2013, mammobusy odwiedzą na Mazowszu trzynaście powiatów w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”.

http://www.sxc.hu/– W tym tygodniu będziemy w trzynastu mazowieckich powiatach, bo taki też jest cel funkcjonowania mammobusów na Mazowszu. Staramy się dojechać w najdalsze zakątki, do najmniejszych miejscowości na terenie naszego województwa. Tak, żeby to badanie przyjechało do kobiety, a nie kobieta musiała szukać badania w miejscowościach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów – informuje Agnieszka Gołąbek.

Na stronie internetowej NFZ jest harmonogram projektu. Znajdziemy tam informacje o tym, gdzie i w jakich godzinach mammobus będzie czekał na kobiety, które chcą poddać się profilaktycznym badaniom piersi.

– Ogromny apel do rodzin kobiet, do przyjaciółek, koleżanek, do dzieci, żeby zachęcać panie do tego, żeby przychodziły na te badania, żeby je w tym wspierać, żeby rozwiewać ich wątpliwości – zachęca w rozmowie z agencją informacyjną Neweria Lifestyle Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy NFZ.

Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Panie rejestrują się na miejscu, od razu też dostają wynik. Jeśli budzi on zastrzeżenia technika, pacjentka kierowana jest na dalsze konsultacje.

Od stycznia przebadanych zostało w ten sposób 88 tys. kobiet na Mazowszu, z czego 3 tys. zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Badania w mammobusach są darmowe dla pań w wieku od 50 do 69 roku życia.

– Jest to ten przedział wiekowy, w którym istnieje największe zagrożenie zachorowania na raka piersi – przestrzega Agnieszka Gołąbek.

Więcej informacji o badaniach mammograficznych na stronie internetowej NFZ www.nfz-warszawa.pl.

Zaćma atakuje coraz więcej Polaków

Overbooking, czyli opłacalny dyskomfort

Skomentuj