zamknij
Za 12 lat co piąta osoba zachoruje na cukrzycę

Za 12 lat co piąta osoba zachoruje na cukrzycę

W 2025 r. już co piąty mieszkaniec globu będzie chory na cukrzycę – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. W większości przypadków chorobie można zapobiec już dziś, jeśli będziemy prowadzić zdrowy tryb życia.

Najwięcej, bo aż ok. 90 proc. chorych zmaga się z cukrzycą typu 2. W większości przypadków pojawia się ona u osób, które źle się odżywiają, cierpią na otyłość i nie uprawiają żadnego sportu. Diabetolodzy są zgodni co do tego, że aby zapobiec pojawieniu się choroby warto prowadzić zdrowy styl życia.

– Nawet przejście dwóch przystanków autobusowych do domu czy przejście schodami w prac to jest już pewna aktywność – przypomina Alicja Szewczyk z Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

Specjalistka radzi, że właśnie od zmiany takich niepozornych nawyków warto zacząć zmieniać styl życia.

– Także może ten spacer przy wyjściu z autobusu, te 30 minut niech będzie dla nas takim dopingiem, że będziemy o te 10 tys. kroków dalej od cukrzycy, bo będziemy chodzić – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Alicja Szewczyk.

Osoby z tendencją do tycia powinny również zmienić nawyki żywieniowe. Warto jeść mniej wysokoenergetycznych potraw, za to do diety wprowadzić odpowiednie warzywa i owoce. Wskazane są warzywa zielone typu brokuły, kapusta, sałata oraz korzenne czyli np. czosnek, chrzan. Bardzo dobre dla osób z ryzykiem zachorowania na cukrzycę są również truskawki.

– Nie potrzeba na to dużych finansów, tylko chęci i pomyślenia o tym, że mogę nie mieć cukrzycy, bo zacznę od dzisiaj chodzić, regularnie się odżywiać, moja rodzina też będzie się regularnie i zdrowo odżywiać – podsumowuje Alicja Szewczyk.

Cukrzyca jest nazywana potocznie cichym zabójcą, bo przez kilka lat może rozwijać się bezobjawowo. Nieleczona wyniszcza organizm i w rezultacie doprowadza do ciężkich powikłań m.in. zawału serca, udaru mózgu, zaćmy, impotencji. W Polsce na cukrzycę choruje już ok. 3 mln osób, z czego tylko milion jest świadoma swojej choroby. Liczba zachorowań wciąż rośnie.

Nowe zarządzenie prezesa NFZ zaszkodzi firmom medycznym

Drobni dostawcy usług finansowych i związanych ze służbą zdrowia na celowniku cyberprzestępców

Skomentuj