zamknij
Rak gardła u mężczyzn wywoływany przez wirusa HPV?

Rak gardła u mężczyzn wywoływany przez wirusa HPV?

Istnieje związek pomiędzy zakażeniem wirusem HPV a rozwojem nowotworu gardła – takie wyniki badań zaprezentowało na początku czerwca Amerykańskie Stowarzyszenie Onkologii Klinicznej. Do tej pory wirus HPV był znany przede wszystkim jako główny czynnik rozwoju raka szyjki macicy u kobiet.

http://www.sxc.hu/Blisko 4 500 przypadków raka jamy ustno-gardłowej u mężczyzn spowodowanego właśnie przez zakażenia HPV zanotowano już w 2004r.Naukowcy twierdzą, że jeśli ta tendencja utrzyma się, to w 2020r. może wystąpić dwukrotny wzrost liczby zakażeń głównie u mężczyzn. Przewodniczący Kliniki Otolaryngologii w Nowym Jorku twierdzi nawet, że obecnie jesteśmy na początku pandemii.

Wiadome jest, że u większości osób posiadających HPV, zakażenie jest eliminowane naturalnie przez układ odpornościowy. Jednakże niewiadomą stanowi nadal fakt, dlaczego u niektórych zakażonych pacjentów wirus HPV wywołuje raka? HPV rozprzestrzenia się głównie przez kontakty seksualne i część lekarzy uważa, że praktykowanie stosunków oralnych zwiększa ryzyko rozwoju raka gardła. Ale to czy zakażenie może być przenoszone przez ślinę w czasie pocałunków, czy też przez korzystanie z tych samych sztućców nadal stanowi zagadkę.

W 2009r. FDA zatwierdziło szczepionkę na wybrane typy wirusa HPV, którą można zastosować również u mężczyzn. Choć nie jest jasne czy zastosowanie szczepionki może zapobiegać zakażeniom oralnym, to wydaje się, że ta ochrona może być prawdopodobna, zwłaszcza, że typy HPV przed którymi chroni szczepionka mogą uczestniczyć również w rozwoju raka gardła.

W międzyczasie przeprowadzono równoległe badania, które dodatkowo potwierdziły, że pacjenci z nowotworem gardła, u których wykryto obecność wirusa HPV żyją dłużej i lepiej reagują na chemio- oraz radioterapię w porównaniu z pacjentami, u których nie wykryto zakażenia HPV.

Naukowcy uważają, ze zastosowanie szczepionki u młodych osób – zarówno u mężczyzn i kobiet może uchronić przed zachorowaniem na nowotwory zależne od HPV.

W związku z powyższym zasadna wydaje się rutynowa diagnostyka zakażeń wirusem HPV. Na rynku dostępne są skuteczne badania genetyczne, które pozwalają na szybką i jednoznaczną identyfikację obecności wirusa HPV, a także określenie jego genotypu

Kto jest odporny na zakażenia wirusem HIV?

NFZ zgłasza zmiany do koszyków świadczeń gwarantowanych. Dzieci otrzymają lepszą opiekę stomatologiczną

Skomentuj