zamknij
Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie wyprowadzili stabilną hodowlę linii komórek macierzystych z poroża jelenia

Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie wyprowadzili stabilną hodowlę linii komórek macierzystych z poroża jelenia

Technologia opracowana przez polskich naukowców umożliwia wykorzystanie porożogennych komórek macierzystych w medycynie, weterynarii i kosmetologii. Naukowcy z wrocławskiej spółki Stem Cells Spin SA we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu opracowali także prototypy wyrobów medycznych wspomagających regenerację i gojenie po przeszczepach, regenerację rogówki oka oraz do stosowania w jamie ustnej w przypadku wystąpienia zmian chorobowych błony śluzowej. Trwają prace nad lekami, które mogą zrewolucjonizować leczenie wielu chorób, m.in. żylaków, łuszczycy i uszkodzeń rogówki oka.

Poroże jeleni jest jednym z najszybciej regenerujących się organów u ssaków – w szczytowym okresie regeneracji jest w stanie przyrosnąć nawet 2 cm na dobę. Daje to ogromny potencjał różnicowania się i wzrostu komórkowego. Polskim naukowcom udało się przenieść to zjawisko ze świata przyrody do laboratorium. Nad wynalazkiem przez kilka lat pracowali naukowcy z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pierwszy materiał do badań w postaci dwóch małych krążków z poroża, został pobrany od jelenia z wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Z fragmentów tkanki uzyskano komórki macierzyste, które z czasem utworzyły linię komórek o nazwie MIC-1.

– Sposób pobrania, hodowli i zastosowanie porożogennych komórek MIC-1 oraz homogenatu z komórek macierzystych został opatentowany. Hodujemy te komórki na skalę przemysłową jako jedyni na świecie. Wykorzystujemy ogromny potencjał tkwiący w tych komórkach macierzystych – mówi agencji informacyjnej Newseria dr hab. Marek Cegielski, wiceprezes zarządu Stem Cells Spin.

Na bazie doświadczeń wrocławskich naukowców powstała spółka Stem Cells Spin, która zajmuje się wykorzystaniem niezwykłych właściwości porożogennych komórek macierzystych w kosmetologii, weterynarii oraz medycynie ludzkiej. Działanie regeneracyjne porożogennych komórek macierzystych polega głównie na odbudowie i odmłodzeniu starzejących się lub uszkodzonych komórek. MIC-1 stymulują te komórki do podziału i przywracają ich prawidłowe funkcje w rekordowo szybkim tempie. Badania nad komórkami macierzystymi z poroża jelenia prowadzone są na całym świecie, tylko polskim naukowcom udało się jednak wyprowadzić ich stabilną hodowlę oraz opracować technologię przemysłową wykorzystywania substancji na bazie porożogennych komórek macierzystych do produkcji kosmetyków, wyrobów medycznych i leków.

– Powstały cztery prototypy wyrobów medycznych. Dwa dermatologiczne, czyli jeden na rany i skórę, otarcia naskórka, a drugi wspomagający regenerację i gojenie po przeszczepach. Trzeci wyrób medyczny przeznaczony jest do aplikacji do worka spojówkowego i wspomaga regenerację rogówki oka, a czwarty wyrób medyczny to żel do stosowania w jamie ustnej w przypadku wystąpienia zmian chorobowych błony śluzowej – mówi dr hab. Marek Cegielski.

Strategia biznesowa spółki opiera się na produktach, które można było wprowadzić na rynek w krótkim czasie, czyli dermokosmetykach, weterynaryjnych środkach pielęgnacyjnych i surowcach biologicznych otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych, oraz w dłuższej perspektywie, czyli produktach leczniczych. Jak dotąd naukowcy stworzyli linię dermokosmetyków, w skład której wchodzą m.in. takie produkty, jak krem do pielęgnacji okolic oczu, serum odbudowujące do skóry twarzy czy krem pielęgnacyjny dla mężczyzn. Trwają prace nad wprowadzeniem na rynek opracowanych prototypów wyrobów medycznych oraz badania nad wykorzystaniem porożogennych komórek w produktach leczniczych

– Aby opracować kiedyś lek, niezbędne są dalsze badania i w takim kierunku chcielibyśmy pójść, jeżeli dostaniemy odpowiednie finansowanie. Na realizację projektu, którego celem było opracowanie prototypów wyrobów medycznych, dostaliśmy 64 mln zł, z tego dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wyniosło 57 mln zł, jednak mieliśmy bardzo mało czasu na realizację tego projektu, bo tylko 29 miesięcy – mówi prof. dr hab. Józef Nicpoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który był partnerem w konsorcjum realizującym projekt wspólnie z Stem Cells Spin SA.

W przyszłości spółka zamierza prowadzić badania nad lekiem wykorzystującym substancje na bazie porożogennych komórek macierzystych do regeneracji ścięgien, rogówki oka, kości, chrząstek powierzchni stawowych, tkanek mięśniowych i nerwowych, a także nad lekiem wspomagającym gojenie się trudnych ran i preparatem stymulującym porost włosów. Prowadzenie badań ułatwić ma nowe laboratorium badawczo-produkcyjne powstałe we Wrocławiu w ramach tego projektu.

dr hab. Marek Cegielski, wiceprezes zarządu Stem Cells Spin
prof. Józef Nicpoń, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Źródło: NEWSERIA

Photo credit: mike138 via Foter.com / CC BY-ND

Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać już w młodości. Pozwoli to dłużej zachować zdrowy wygląd skóry

Baseny mineralno-solankowe działają na skórę regenerująco. Są wskazane dla osób z bólami zatok, nerwobólami i reumatyzmem

Skomentuj