zamknij
Problem chrapania skutecznie łagodzi plastyka podniebienia miękkiego

Problem chrapania skutecznie łagodzi plastyka podniebienia miękkiego

Chrapanie jest nie tylko barierą społeczną, lecz także poważnym problemem zdrowotnym. Wbrew obiegowej opinii nie wynika ze skrzywienia przegrody nosowej a rozwija się na skutek rozluźnienia tkanek miękkich jamy ustnej i gardła w czasie snu. Obecnie w leczeniu chrapania wykorzystuje się mało inwazyjną technikę plastyki podniebienia miękkiego. Zabieg łagodzi zaburzenie, a u niektórych pacjentów całkowicie je eliminuje.

Chrapanie rozwija się na skutek rozluźnienia się tkanek miękkich górnych dróg oddechowych w czasie snu, które wpadają w wibrację przy przepływie powietrza. W rezultacie wyzwala się efekt akustyczny. Wbrew obiegowej opinii zaburzenie to nie wynika ze skrzywienia przegrody nosowej.

– W nosie nie ma struktur, które wibrują. Często popełniamy błąd, mówiąc, że skoro pacjent chrapie, to na pewno ma krzywą przegrodę, a w związku z tym, jeżeli wyprostujemy przegrodę, to pacjent nie będzie chrapał. Niestety chrapać będzie dalej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Michał Michalik z Centrum Medycznego MML.

Problem chrapania jest istotną barierą społeczną, ponieważ zakłóca, a czasem uniemożliwia sen partnerom osób chrapiących. Co więcej, zaburzenie może być objawem zespołu bezdechu sennego. W chorobie tej dochodzi do powtarzających się epizodów zamknięcia lub spłycenia dróg oddechowych w czasie snu. Na skutek niedotlenienia krwi chorzy są niewyspani i przewlekle zmęczeni.

Obecnie w leczeniu chrapania wykorzystuje się mało inwazyjną technikę plastyki podniebienia miękkiego. Zabieg łagodzi zaburzenie a u niektórych pacjentów całkowicie je eliminuje.

– Praktycznie u każdego pacjenta jesteśmy w stanie skorygować problem. W większości przypadków zabiegi te wykonuje się ambulatoryjnie. Wykorzystujemy techniki bazujące na falach radiowych typu koblacja czy laser. Procedura trwa około godziny i jest bezbolesna. W związku z tym pacjent może od razu wsiąść do samochodu i pojechać do pracy czy domu – tłumaczy Michał Michalik.

Tego typu zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co znacznie obniża ryzyko komplikacji. Należy jednak pamiętać, że w ciągu kilku dni po plastyce nie można spożywać gorących lub pikantnych posiłków a także wysokoprocentowego alkoholu.

Spanie na plecach zapobiega powstawaniu zmarszczek

Negatywny wpływ pozycji siedzącej na kręgosłup

Skomentuj