zamknij
O zdrowiu mówimy coraz więcej, ale efekty tego są nadal marne

O zdrowiu mówimy coraz więcej, ale efekty tego są nadal marne

Wszelkie dostępne badania dotyczące wykształcenia a zachowań zdrowotnych społeczeństwa polskiego mówią, że mimo sporej wiedzy na temat profilaktyki medycznej w praktyce jesteśmy skłonni do ryzykownych zachowań degradujących nasze zdrowie. Naiwnie myślimy, że wszelkie choroby nas ominą, że problem otyłości, alkoholizmu czy zmian nowotworowych to nie będzie nasz problem. A jak jest w praktyce?

Lekarze są wyraźnie zaniepokojeni, bo pacjenci mimo tego, że mają wiedzę profilaktyczną to i tak nie stosują się do wskazówek zdrowego stylu życia. Stan zdrowia społeczeństwa polskiego pozostawia wiele do życzenia, a w szczególności martwi stan zdrowia młodszego pokolenia i na tym skupimy się w poniższym artykule.

U dzieci powszechne są już nie tylko wszelkie schorzenia związane z kręgosłupem czy słabym wzrokiem, ale także choroby związane z otyłością, złym stanem uzębienia, a nawet z uzależnieniami. I jak to w życiu bywa nic nie dzieje się bez przyczyny, a sporą winę za stan zdrowia dziecka ponoszą niestety sami rodzice. Przykład idzie z góry, a gdy go nie ma problemy chorobowe są tylko kwestią czasu.

Problemy z kręgosłupem

U dziecka kręgosłup powinien być pod szczególną ochroną, gdyż to od prawidłowego stanu linii kręgosłupa zależeć będzie chociażby predyspozycja naszego dziecka do wykonywania tej czy innej pracy w przyszłości, nie mówiąc o tym, jak prawidłowy stan kręgosłupa wpływa na jakości i pomyślność życia. Wielką rolę odgrywają tu rodzice, bo to od nich zależy, czy wszelkie pojawiające się błędy w siadaniu przed komputerem czy nad lekcjami zostaną szybko wyłapane i skorygowane. Dziecko siedzące przy biurku na podkulonych nogach (lub na tak zwanej zgiętej nodze) i podpierające przechyloną głowę na dłoni to bardzo częsty widok i to właśnie w pierwszych latach edukacji tworzą się wszelkie złe nawyki siedzenia, wynikające z niewłaściwej pozycji ciała. Jeśli rodzice nie wiedzą, jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja przy biurku sporo na ten temat można znaleźć w sieci, jednak wskazane jest to, aby udać się z dzieckiem do lekarza specjalisty, który zbada stan kręgosłupa, ewentualnie zaleci rehabilitację i pokaże zarówno dziecku, jak i rodzicom, jak należy dbać o prawidłową postawę ciała każdego dnia. Specjalistyczne poradnie znajdziemy pod tym linkiem.

Problemy z otyłością, a do tego pierwsze problemy z uzależnieniami

To bardzo poważne zagadnienia, które dotykają dzieci zarówno mieszkające w miastach jak i na wsiach. Dzieci zmagają się z nadwagą od najmłodszych lat, a to dopiero wierzchołek góry lodowej prawdziwych problemów, przed jakimi staną ( cukrzyca, problemy ze stawami, a także fatalny stan uzębienia to najczęstsze efekty niewłaściwej diety). Do tego wszystkiego dochodząpierwsze kontakty z papierosami, alkoholem czy narkotykami, co dodatkowo może potęgować problemy emocjonalne czy zaburzenia snu naszego dziecka. Tu potrzebna jest fachowa porada lekarska, dzięki której łatwiej będzie ustalić proces wyprowadzania dziecka z otyłości i ewentualnych uzależnień. Odpowiednia dieta, wsparcie psychoterapeuty ds. uzależnień dzieci czy też aktywność fizyczna pod okiem trenera to w tym przypadku jest konieczność. Wieloelementowe wsparcie odtwarzające prawidłowe nawyki bądź budujące prozdrowotny styl życia dziecka.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”, tak mówi przysłowie, dlatego w sieci możemy znaleźć coraz więcej akcji profilaktycznych skierowanych właśnie dla rodziców z dziećmi. Oprócz takich akcji z darmowym poradnictwem w tle w Internecie możemy znaleźć także sporo informacji na temat nowości medycznych, porad wychowawczych czy też wiadomości o najróżniejszych metodach na zachowanie zdrowego ciała i zdrowego ducha, a wiele z takich informacji znaleźć można w serwisie Ekliniki.pl

Nowe badanie – dowody na znacznie szybsze pokonanie alergii na mleko u dzieci

Lista przebojów poprawianego piękna czyli najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej wśród Polek i Polaków

Skomentuj