zamknij
Niepełnosprawnych marzenia do spełnienia

Niepełnosprawnych marzenia do spełnienia

Są tacy sami jak my, tylko pewne rzeczy niepełnosprawnym zajmują więcej czasu. W normalnym życiu przeszkadzają im pewne dysfunkcje, ale tak samo czują, śmieją się, smucą czy bawią. Aby mogli w miarę sprawnie funkcjonować potrzebują jednak wsparcia i rehabilitacji. Ta niestety kosztuje. Pomoc znajdują m.in. w takich ośrodkach jak Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD Helenów. Prawidłowy rozwój podopiecznych jest zapewniony dzięki podpisaniu umowy patronatu Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

Od przedszkolaka po dorosłego ucznia przysposabiającego się do zawodu – każde dziecko niepełnosprawne ze sprzężeniami, czyli takie, które obok niepełnosprawności ruchowej ma również inne zaburzenia, znajdzie tu swoje miejsce. Obecnie w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD Helenów pod okiem specjalistów jest 170 podopiecznych. Jednak uczęszczanie do Centrum to nie tylko edukacja, to również, a może nawet przede wszystkim, szeroko pojęta rehabilitacja. Niestety, sprzęt jest bardzo drogi i nie każda placówka może sobie pozwolić na prowadzenie wielu terapii. Jak podkreśla Wisław Kołak, Dyrektor Centrum TPD Helenów „Posiadamy wachlarz rehabilitacji, […] mamy konie, basen, Biofeedback, integrację sensoryczną, terapię pedagogiczną, […] dzieci objęte są kompleksową rehabilitacją.”

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnia współpraca z Fundacją LOTTO Milion Marzeń. Obecnie została ona sformalizowana poprzez podpisanie umowy patronatu, który ma na celu zapewnienie stabilności funkcjonowania Centrum oraz pozwoli na pełniejszą integrację jego wychowanków ze społeczeństwem. Fundacja zadeklarowała tym samym gotowość przekazywania rocznie 50 tysięcy złotych. Ponadto, jak podkreśla Prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń Bartosz Mielecki, na podopiecznych czeka moc atrakcji. „W najbliższym roku planujemy dofinansowywanie wybranych inicjatyw, takich jak Mikołajki czy Dzień Dziecka, ale też zakupów różnych najpotrzebniejszych sprzętów wyposażenia. Mam tu na myśli sprzęt rehabilitacyjny, sportowy czy rekreacyjny dla dzieci. Będziemy też zapraszać ich na tor wyścigów konnych na Służewcu czy do obejrzenia pokazu filmu Warszawa 1935.”

Podopieczni Centrum nie kryją zadowolenia z patronatu, jaki został oficjalnie sfinalizowany. Nie każdego bowiem stać na wyjazd na żagle czy gdzieś w góry, a dzięki wsparciu finansowemu ze strony Fundacji niepełnosprawni mają dużą szansę na poznanie czegoś nowego.

W pomoc w rehabilitacji podopiecznych z Helenowa tak naprawdę włączają się wszyscy Polacy. „Te działania, które my realizujemy, to następny krok w stronę społeczeństwa, z którym współpracujemy. To dzięki społeczeństwu tak naprawdę możemy zasilać te fundusze. […] My w zamian za to też odwdzięczamy się, współpracując z takimi ośrodkami jak Helenów” – podkreśla Prezes Totalizatora Sportowego Wojciech Szpil.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak wypełniać kupony z nadzieją nie tylko na dużą wygraną, ale również – by pomagać potrzebującym.

’Rak. To się leczy!’ i PiersiBadacze w Parlamencie Europejskim 26-28 listopada 2013 r., Bruksela

Czy można zapomnieć o bliźnie?

Skomentuj