zamknij
Nie daj się chorobie – profilaktyka raka piersi

Nie daj się chorobie – profilaktyka raka piersi

Statystyki alarmują, że każdego roku na raka piersi umiera około 5 tysięcy Polek. Regularne poddawanie się stosownym badaniom jest pierwszym krokiem do zmniejszenia tej liczby. Dlatego warto zapoznać się z programami profilaktyki, finansowanymi m.in. przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

http://www.sxc.hu/Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, nowotwory są pierwszą przyczyną zgonów wśród kobiet w wieku poniżej 65 lat, a rak piersi wśród pań między 40 a 55 rokiem życia. W Polsce rocznie notuje się około 10 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi. Rzeczywisty odsetek chorych jest nieznany, ponieważ wiele kobiet zaniedbuje konieczność przeprowadzania cyklicznych badań mammograficznych. Tymczasem wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szansę na całkowite jej wyleczenie. Jaka grupa kobiet jest szczególnie narażona na ryzyko zachorowania?

– Kobiety, które nigdy nie rodziły, które wcześnie zaczęły miesiączkować i późno zakończyły cykl miesiączkowy, chorowały na zwyrodnienie gruczołu piersiowego lub pochodzą z rodzin, w których rak już występował, znajdują się w tak zwanej grupie ryzyka. Regularne poddawanie się badaniom daje im szansę na wczesne wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych – mówi lek. med. Krzysztof Kozbur z Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie.

Państwo wychodzi naprzeciw potrzebie wczesnego wykrywania nowotworów i organizuje specjalne programy finansowania badań. W Krakowie można skorzystać z dwóch z nich – finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Urząd Miasta.

Program NFZ jest adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie korzystały z badania mammograficznego lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego badania po upływie roku. Mammografia jest bezpłatna, a czas oczekiwania na wyniki wynosi 15 dni roboczych od daty jej wykonania. Jeżeli konieczne są dodatkowe badania, lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki i instruuje, gdzie powinna zgłosić się po dalszą pomoc.

Analogiczny program profilaktyki w walce z rakiem piersi jest obecnie finansowany przez Urząd Miasta Krakowa. Adresowany jest do mieszkanek Krakowa mających 40 lat, które nie miały wykonywanej mammografii przez ostatni rok. Poza przeprowadzeniem niezbędnych badań, program ten obejmuje naukę samokontroli, którą każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu.

– Wśród grupy kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, odnotowano obniżenie umieralności o 25-30% – dodaje lek. med. Krzysztof Kozbur z krakowskiego CMP, w którym realizowane są oba programy.
90% wszystkich zmian piersi stanowią procesy nienowotworowe, jednak każdy niepokojący objaw powinien zostać zbadany przez specjalistę. Wczesne wykrycie raka piersi znacznie zwiększa szanse całkowitego wyleczenia. Każda kobieta powinna zdać sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od niej samej i jak ważna jest troska o zdrowie.

Centrum Medycyny Profilaktycznej już od 1986 roku sprawuje specjalistyczną opiekę leczniczo-profilaktyczną nad swoimi pacjentami. To również największa na terenie Krakowa placówka, udzielająca ambulatoryjnych świadczeń medycznych w pełnym zakresie. Współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Urzędem Miasta Krakowa stanowi gwarancję kompleksowej i jeszcze skuteczniejszej opieki nad chorymi. Troszcząc się o zdrowie pacjentów Centrum Medycyny Profilaktycznej aktywnie wspiera profilaktykę i promocję zdrowia. Pracownia mammograficzna Centrum zajęła I miejsce w ogólnopolskim audycie klinicznym organizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponad 20-letnie doświadczenie w świadczeniu usług medycznych zaowocowało zaufaniem ponad 700 firm i rzeszy usatysfakcjonowanych pacjentów.

Iwona Suwara

Jak sobie radzić z przesileniem wiosennym?

Najczęściej występujący stan zapalny

Skomentuj