zamknij
Kobiety w ciąży powinny być aktywne fizycznie

Kobiety w ciąży powinny być aktywne fizycznie

W powszechnej opinii wciąż panuje przekonanie, że kobiety w ciąży powinny unikać ruchu. Jest ono mylne, ponieważ aktywność fizyczna w tym okresie jest wręcz wskazana. Ważny jest jednak brak przeciwwskazań ze strony lekarze i niestosowanie zbyt forsownych ćwiczeń. Wykwalifikowani trenerzy podpowiedzą ciężarnym, na co powinny położyć nacisk, a czego unikać.

Kobiety w ciąży powinny wzmacniać zwłaszcza nogi i mięśnie pleców. Na siłowni mogą korzystać z takich sprzętów, jak bieżnia czy stepper. Unikać powinny za to podnoszenia ciężarów.

– Trzeba wzmacniać nogi, bo będą one silnie obciążane, a także mięśnie pleców, najbardziej prostowniki grzbietu, które utrzymują naszą pozycję stojącą. Polecany jest trening funkcjonalny na siłowni z użyciem wielu przyrządów – piłek BOSU czy ekspanderów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Paweł Lato, trener personalny z siłowni Energy Fitness.

Nie wszystkie kobiety mogą jednak aktywnie ćwiczyć podczas ciąży. Należy mieć na uwadze nie tylko aktualne samopoczucie, lecz także wcześniejsze dolegliwości.

– Głównym przeciwwskazaniem będzie bliski poród, różne choroby, które kobieta miała przed ciążą, np. cukrzyca, kontuzje. Nie powinny wtedy ćwiczyć, ponieważ w trakcie ciąży zwiększa się masa ciała, która może spowodować kolejne kontuzje, głównie kolan, bioder – radzi Paweł Lato.

Ciężarne kobiety powinny zdecydowanie unikać takich sportów, jak jazda na nartach czy nurkowanie. Niewskazany jest również bardzo intensywny wysiłek – tętno nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę. Świetnym rozwiązaniem będzie natomiast basen. Należy również pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny, a to dzięki nim poprawia się nastrój.

Zimowy urlop nad morzem coraz popularniejszy. Wszystko przez brak śniegu

Polki mają małe potrzeby seksualne i wstydzą się mówić o swoich fantazjach

Skomentuj