zamknij
Kobiety ciężarne zakażone HIV mają 99 proc. szans na urodzenie zdrowych dzieci

Kobiety ciężarne zakażone HIV mają 99 proc. szans na urodzenie zdrowych dzieci

Lekarze apelują o wykonywanie testów w kierunku HIV wszystkie osoby, które podejmowały ryzykowane zachowania seksualne. Dotyczy to w szczególności par, które planują mieć dzieci – zarówno kobiet, jak i ich partnerów.

– Dzieci, których matki są zakażone HIV, mają 99 proc. szansy na urodzenie się zdrowymi. Jest to związane z bardzo skuteczną terapią antyretrowirusową, jak również ze stosowaniem całej procedury w okresie porodu – tłumaczy Justyna Kowalska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

W przypadku wczesnej diagnozy i odpowiedniej terapii, długość i jakość życia chorych na HIV jest taka sama jak w przypadku osób zdrowych. Leki antyretrowirusowe są w Polsce całkowicie refundowane. Wciąż jednak zbyt mało osób decyduje się na test, żyjąc w nieświadomości zakażenia i stwarzając zagrożenie dla siebie i innych.

Dzięki postępom w medycynie, osoby zakażone HIV, które wcześnie wykonają test i zaczną przyjmować właściwe leki, mogą prowadzić normalne i zdrowe życie. Terapia antyretrowirusowa w naszym kraju jest darmowa i przysługuje każdemu, kto zostanie zakwalifikowany do leczenia.

– Każda leczona osoba, która zgłasza się w odpowiednim czasie, może liczyć na to, że jej stan zdrowia się nie pogorszy, a jakość i długość życia będzie taka sama jak osoby niezakażonej. Mamy w tej chwili na to niezbite, istotne i naukowe dowody – mówi dr Justyna Kowalska.

Oprócz szybkiego podjęcia terapii, wczesna diagnoza umożliwia wyeliminowanie ryzyka przeniesienia zakażenia na innych.

Według Krajowego Centrum ds. AIDS, w Polsce zarejestrowano ponad 17 tys. zakażeń HIV. Szacuje się, że od 50 do 70% osób żyje w nieświadomości zakażenia. Dlatego też bardzo istotne są szeroko zakrojone, społeczne programy testowania, które mogłyby znacznie obniżyć liczbę nowych zakażeń.

Raport ZUS: choroby układu oddechowego i ruchu najczęstszymi przyczynami zwolnień lekarskich

Nowotwór szyi i głowy rozwija się bezobjawowo. Najmniejsze nieprawidłowości powinny wzbudzić niepokój

Skomentuj