zamknij
Jak opalać się zdrowo i bezpiecznie?

Jak opalać się zdrowo i bezpiecznie?

Piękna opalenizna to wakacyjny cel większości z nas! Skóra o delikatnym brązowym odcieniu dodaje nam uroku i świetnie koresponduje z jasną letnią odzieżą. Długie przebywanie na słońcu i brak wystarczającej ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV bardzo często kończy się jednak poparzeniem. Jak więc pielęgnować skórę, aby cieszyć się piękną i zdrową opalenizną?

Im dłużej będziemy eksponować skórę na działanie słońca, tym bardziej będziemy opaleni. Bo przecież opalenizna to naturalna reakcja skóry na działanie promieni słonecznych! Zapominamy natomiast, że podczas opalania również narażamy naszą skórę na szkodliwe promieniowanie UV! A to właśnie ono odpowiedzialne jest za zaczerwienie, oparzenia, fotostarzenie i nowotwory skóry.

Ochrona z filtrami UV
– Narażone na nadmierne działanie promieni UV naczynia krwionośne skóry ulegają rozszerzeniu i zwiększa się ich przepuszczalność, co powoduje uwolnienie substancji odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego. Tak powstaje rumień posłoneczny – tłumaczy Monika Nowak, kosmetolog z Silvan SPA. – Uszkodzona skóra jest wtedy zaczerwieniona, piecze i swędzi. Ale może również dojść do jej obrzęku, mogą pojawić się bąble. Wówczas mówimy już o oparzeniu słonecznym i powinniśmy się udać do lekarza – dodaje.

Dlatego absolutnie nie powinniśmy zapominać o kosmetykach ochronnych z filtrami UV! – Opalajmy się, ale z głową! – apeluje Monika Nowak. Im jaśniejsza karnacja i mocniejsze nasłonecznienie, tym wyższe powinny być filtry ochronne. Kosmetyki z filtrami powinniśmy aplikować w czasie opalania co 2 godziny. Ważne jest także nawilżenie skóry „od wewnątrz” – nie zapominajmy więc o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów.

Regeneracja w balsamie
Po opalaniu nasza skóra jest nagrzana i zarumieniona. Musimy ją oczyścić, nawilżyć, złagodzić podrażnienia i zregenerować. – Zacznijmy od prysznica, aby oczyścić skórę z resztek kosmetyków ochronnych, piasku czy soli morskiej. Następnie zastosujmy balsam łagodząco-nawilżający z alantoiną, d-panthenolem i witaminami – zaleca Monika Nowak.

A jeżeli skóra jest czerwona i piecze, sięgnijmy po preparaty łagodzące z apteki – na przykład Panthenol czy Bepanthen. Możemy stosować również zimne okłady i oczywiście unikamy słońca przez kilka kolejnych dni.

Przygotuj się na słońce!
Piękną, brązową i przede wszystkim zdrową opalenizną będziemy cieszyć się dłużej, jeśli odpowiednio przygotujemy skórę do słonecznych kąpieli. – Na kilka dni przed opalaniem zróbmy peeling całego ciała. W ten sposób usuniemy zrogowaciały naskórek, dzięki czemu opalenizna będzie równomierna i utrzyma się na dłużej. Po opalaniu stosujmy natomiast kosmetyki intensywnie nawilżające, kojące i regenerujące skórę. Możemy również sięgać po balsamy brązujące – radzi kosmetolog z Silvan SPA. – I nie zapominajmy o marchewce – bogatej w beta-karoten, który stopniowo nadaje skórze brązowo-złoty odcień! – dodaje Monika Nowak.

Urlop z przygodami

Pielęgnuj cerę, „od środka”!

Skomentuj