zamknij
Jak dbać o zdrowie w pracy?

Jak dbać o zdrowie w pracy?

Po wyjściu z biura towarzyszy ci pulsujący ból głowy? Często łamie cię w plecach i pieką oczy? Odczuwasz ogromne zmęczenie, nawet jeżeli danego dnia nie wykonywałeś wielu zadań? Te wszystkie objawy mogą świadczyć o niewłaściwej higienie twojej pracy. Jak im zapobiegać by czuć się zdrowo?

Wykonując pracę biurową, średnio 140 godzin miesięcznie spędzamy w pozycji siedzącej przed komputerem. Dodatkowo coraz częściej narażeni jesteśmy na stres, który potęguje szybkie tempo pracy. Warto, więc prawidłowo zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, aby efektywnie wykonywać przydzielane zadania. Jak to zrobić?

Zorganizuj swoje stanowisko pracy

Nie tylko dla wygody, ale przede wszystkim z myślą o kręgosłupie należy odpowiednio przygotować swoje stanowisko pracy. Siedzisko krzesła ureguluj tak, aby kolana były ugięte pod kątem prostym, a stopy płasko opierały się na podłodze. Monitor musi być ustawiony równolegle do krawędzi biurka, w odległości kilkudziesięciu centymetrów od oczu. Optymalne ustawienie komputera powinno pozwolić na oparcie nadgarstków na blacie. Te proste zabiegi pozwolą nam uniknąć bólów pleców, drętwienia nóg oraz pieczenia oczu.

Znajdź czas na ćwiczenia

Raz na godzinę zrób sobie chwilę przerwy od pracy, wstań i wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, żeby rozluźnić barki i ramiona, zrób kilka głębokich skłonów i energicznych skrętów tułowia, aby odciążyć kręgosłup. Szczególnie latem zdarza się, że nogi puchną po kilku godzinach pracy przy biurku. Warto wtedy pójść na kilkuminutowy spacer po biurze – ruch usprawni krążenie. Ponadto osoby wykonujące pracę siedzącą powinny pamiętać o aktywności fizycznej. Po wyjściu z biura wskazane jest uprawianie sportu: pływanie, bieganie, fitness, czy po prostu rowerowa przejażdżka lub szybki spacer.

Zadbaj o dobre samopoczucie

Stres w pracy jest w dzisiejszych czasach traktowany jako norma, ale jego nieustanny wpływ grozi wieloma poważnymi chorobami. Co zrobić aby zminimalizować jego negatywne skutki? Na początek trzeba pamiętać, że każdy człowiek jest inny i inaczej zareaguje na stres chociażby ze względu na cechy osobowości czy nabyte wcześniej kompetencje i umiejętności. Najprostszym sposobem jest znalezienie źródła stresu i próba jego eliminacji. Jeżeli nie jest to możliwe trzeba nauczyć się radzić z takimi sytuacjami. Sposobem może być uprawianie sportu, który stanowi doskonały sposób na odreagowanie negatywnych emocji. Gdy potrzebujemy wyciszenia przydatna okazuje się znajomość zasad medytacji lub jogi. Warto pamiętać o drobnych przyjemnościach i znaleźć, choć chwilę na swoje zainteresowania i pasje, które będą nam dawały dużo radości i pozwolą odciąć się do sytuacji stresowych w pracy.

Wykonuj badania profilaktyczne

Wiele chorób w początkowej fazie przebiega bezobjawowo dlatego raz w roku należy sprawdzić stan swojego zdrowia. Samo podjęcie decyzji o wykonaniu badań ułatwia fakt, że wiele firm oferuje abonamenty zdrowotne w ramach benefitów pracowniczych. Twoja firma tego nie praktykuje? Profilaktyczne badania możesz wykonać sam zarówno w placówkach prywatnych, jak i państwowych.

„Dodatkowo warto też pomyśleć o ubezpieczeniu na życie z opcją zdrowotną, np.: na wypadek nowotworu. Mając takie zabezpieczenie otrzymujemy środki finansowe na leczenie ale także pozwalające utrzymać dotychczasowy poziom życia w sytuacji kiedy na pewien czasu musimy zrezygnować z pracy lub długo przebywamy na zwolnieniu lekarskim” – tłumaczy Katarzyna Osińska, Kierownik Produktu w ING Życie.

Jak usunąć kleszcza w łatwy i bezpieczny sposób?

Narciarze zaczęli szykować się do sezonu

Skomentuj