zamknij
Automatyczny defibrylator uratował życie na Lotnisku Chopina

Automatyczny defibrylator uratował życie na Lotnisku Chopina

Dzięki błyskawicznej reakcji pracowników na Lotnisku Chopina w Warszawie udało się uratować życie jednemu z pasażerów. Mężczyzna zasłabł po wyjściu z samolotu i przez pół godziny musiał być reanimowany.

http://www.sxc.huDo zdarzenia doszło w czwartek około godz. 7:45. 80-letni pasażer lotu z Bejrutu, po wyjściu z samolotu i wejściu do budynku terminala nagle zasłabł i przewrócił się, uderzając głową w ścianę.

– Mężczyzna leżał na podłodze, wokół było dużo krwi. Obok byli inni pasażerowie, którzy próbowali go reanimować, ale w niewłaściwej pozycji – opowiada Aleksandra Lisiewicz z firmy Welcome Airport Services, która akurat przechodziła w pobliżu. – Funkcjonariusz Straży Granicznej, który także był na miejscu wezwał Służbę Medyczną, a ja pomogłam ratować tego nieprzytomnego pasażera. Mężczyzna nie oddychał i cały zsiniał. Nie można było też wyczuć pulsu.

Na szczęście w pobliżu na ścianie wisiał jeden z automatycznych defibrylatorów, czyli urządzenie do ratowania życia w przypadkach nagłych zasłabnięć.

– Zdjęłam go ze ściany i rozpakowałam, a inny z pasażerów, który twierdził, że jest lekarzem umieścił na ciele mężczyzny elektrody i uruchomił defibrylację. Zdążyliśmy wysłać jeden impuls elektryczny i zaraz na miejscu zjawili się lotniskowi ratownicy – mówi pani Aleksandra.

– U mężczyzny wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenie w przebiegu migotania komór serca. Przejęliśmy reanimację i kontynuowaliśmy ją przez ponad 20 minut. Kiedy nastąpiła stabilizacja krążenia pacjent wentylowany respiratorem został przewieziony do szpitala przy ul. Banacha. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo – informuje dr Wojciech Goetz z zespołu ratowniczego Lotniskowej Służby Medycznej.

Był to już piaty przypadek uratowania życia człowieka przy pomocy automatycznego defibrylatora na Lotnisku Chopina. W wybranych miejscach terminala dworca lotniczego a także kilku innych obiektach na terenie lotniska, umieszczonych jest 49 takich urządzeń. Łatwo je znaleźć – wiszą na ścianach w ogólnodostępnych miejscach i są wyraźnie oznaczone. Każdy defibrylator wygląda jak mała czarna walizeczka z jaskrawozielonym uchwytem. Na obudowie ma wyraźny szary napis „AED+PLUS” (AED to skrót od angielskiego wyrażenia „Automated External Defibrillator” – automatyczny defibrylator zewnętrzny, a „Plus” oznacza, że urządzenie ma również funkcje wsparcia akcji reanimacyjnej).

Zdjęcie defibrylatora ze ściany i zastosowanie go do reanimacji automatycznie uruchamia również alarm w lotniskowym ambulatorium. Do pomocy natychmiast rusza zespół ratownictwa medycznego, który w przeciągu kilku minut może dotrzeć do każdego miejsca w terminalu i przejąć akcję ratunkową.
Automatyczne defibrylatory pojawiły się na Lotnisku Chopina w 2009. – Pięć przypadków użycia w ciągu czterech lat to się może wydawać niewiele, ale proszę sobie uświadomić, że w ten sposób uratowane zostało życie pięciu osób. A przecież każde życie jest bezcenne – mówi dr Paweł Krawczyński z Lotniskowej Służby Medycznej.

Rola diety w leczeniu chorób naczyniowo-sercowych – dietetyk LightBox komentuje

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje stosowanie progesteronu w zapobieganiu poronieniu i utrzymaniu ciąży

Skomentuj