zamknij
Próchnica wygrywa w Polsce

Próchnica wygrywa w Polsce

Choć trudno w to uwierzyć, prawie milion dorosłych Polaków nie ma w domu szczoteczki do zębów. Pozostali myją zęby zbyt rzadko, zbyt krótko i niedokładnie. Omijają dentystę, przesadzają ze słodyczami. W efekcie prawie cała Polska ma próchnicę.

Wstyd zamiast uśmiechu

To nie przesada. Fakty mówią same za siebie – ponad 90 procent Polaków ma problemy z zębami. Tylko co czwarty Polak myje zęby przez całe trzy minuty, a aż 20 procent naszych rodaków sięga po szczoteczkę jedynie raz dziennie, najczęściej rano. Najbardziej niepokojące jest to, że zbiorowe zaniedbanie z każdym rokiem jest coraz większe. Wprawdzie nieco częściej i chętniej odwiedzamy gabinety dentystyczne, ale z powodu złego stanu jamy ustnej zostawiamy tam coraz większe pieniądze. Już u 30-latków pojawiają się pierwsze braki w uzębieniu, wielu 40-latków wymaga częściowych protez i skomplikowanych rekonstrukcji. Dentyści zbyt często, zamiast leczyć zachowawczo, muszą walczyć z wieloletnimi zaniedbaniami i wstydliwymi przerwami w uśmiechu. Zaskakuje, że Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak niewłaściwie postępują, wstydzą się szeroko uśmiechać i mają poczucie winy. To wszystko jednak nie przekłada się na to, by higiena jamy ustnej stała się dla nich czymś więcej niż tylko teoretycznym zaleceniem. A przecież leczenie zębów jest kosztowne, stresujące i długotrwale. Znacznie łatwiej zadbać o utrzymanie pięknego uśmiechu niż potem go rekonstruować.

Higiena, ale odpowiednia

O dbałości o jamę ustną nie może decydować przypadkowy zestaw różnych środków pielęgnacyjnych, używanych chaotycznie, bez przemyślenia i w złych ilościach. Niewłaściwe jest zaniedbywanie higieny, ale zbyt intensywne próby utrzymania zębów i dziąseł w czystości również mogą szkodzić.

W Polsce dużym powodzeniem cieszą się na przykład pasty do zębów o wysokim współczynniku ścieralności, które mechanicznie i dość ostro ścierają osad z powierzchni zębów. Stosowane od czasu do czasu krzywdy nie wyrządzają, ale jeśli używa się ich często, a do tego towarzyszy im elektryczna szczoteczka do zębów lub klasyczna, ale zbyt twarda, może w końcu dojść do uszkodzenia szkliwa, które jest naturalną ochroną zęba. W ten sposób łatwo o nadwrażliwość zębów i otwarcie drogi do próchnicy.

Wiele osób bardzo przykłada się do szczotkowania zębów, ale obca jest im nić dentystyczna czy wypłukujący resztki pokarmów irygator. Sprawdź co daje irygator do zębów. Tymczasem to najbardziej właściwe, cenne i prozdrowotne pielęgnowanie zębów powinno się składać z kilku etapów, powinno też wykorzystywać różne narzędzia do oczyszczania płytki nazębnej i przestrzeni międzyzębowych, a także dziąseł i powierzchni języka. Dlatego aby naprawdę skutecznie pozbyć się bakterii, a przy tym nie spowodować spustoszenia w naturalnym środowisku jamy ustnej warto zadbać o właściwą pastę do zębów, która będzie czyścić i pielęgnować, a nie niszczyć, o szczoteczkę dopasowaną do indywidualnej wrażliwości osoby dbającej o czystość, a także nić dentystyczną, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych i do usuwania osadów z powierzchni języka. Jaką nić dentystyczną wybrać. Warto też zadbać o zmniejszenie ilości cukru w posiłkach, a jeśli to możliwe zastąpienie cukru, który doskonale współpracuje z bakteriami przy procesach próchniczych, jego zdrowymi odpowiednikami. Do tych najzdrowszych należy na przykład ksylitol.

Przy odpowiedniej dbałości o jamę ustną wizyta u stomatologa przestanie być traumatycznym przeżyciem, które większość Polaków nosi w sobie na równi ze wspomnieniem zupy mlecznej z kożuchami czy rozgotowanego szpinaku na szkolnych stołówkach. Czasy się zmieniły, mleko i szpinak przełamały impas i dumnie wkroczyły do naszych kuchni. Czas najwyższy, by do naszych łazienek wkroczył zdrowy uśmiech.

Ocena możliwości terapeutycznych w leczeniu SM

Nowe badanie – dowody na znacznie szybsze pokonanie alergii na mleko u dzieci

Skomentuj