zamknij
Prezes NFZ: na przełomie czerwca i lipca system informatyczny z historią chorób pacjenta

Prezes NFZ: na przełomie czerwca i lipca system informatyczny z historią chorób pacjenta

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) to nowy system informatyczny NFZ, który ma wystartować na przełomie czerwca i lipca tego roku. Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, zapewnia, że prace nad jego uruchomieniem idą zgodnie z planem i trwają ostatnie modyfikacje, związane m.in. z ochroną danych pacjentów. Za pośrednictwem systemu każdy ubezpieczony będzie mógł przejrzeć własną historię medyczną online począwszy od 2004 roku.

http://www.sxc.hu/– Planujemy dać ubezpieczonym możliwość skorzystania z systemu na przełomie czerwca i lipca – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Choć czasu nie zostało wiele, a pierwsze testy Zintegrowany Informator Pacjenta ma już za sobą (w ramach pilotażu próbnego wewnątrz NFZ), nie jest jeszcze gotowy do wdrożenia.

– Prace trwają, modyfikujemy system. W Wielkopolsce nadal trwa pilotaż na podstawie poprzedniej wersji. Teraz modyfikujemy go etapami – wyjaśnia prezes NFZ.

Dzięki nowemu systemowi pacjent będzie mógł sprawdzić przez internet historię przebytych chorób, znaleźć informacje o zrealizowanych receptach, przyjmowanych lekach, odwiedzonych lekarzach, przebytych operacjach czy kosztach leczenia. Każdy ubezpieczony, który będzie chciał z takiej możliwości skorzystać, powinien zgłosić się do oddziału NFZ po indywidualny login i hasło dostępu do swojego konta.

Jak wynika z informacji funduszu – na serwerze mają być przechowywane takie dane pacjenta jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Nie będą one jednak wyświetlane po zalogowaniu się do ZIP-a. Początkowo dostępna będzie tylko część z informacji o pacjencie. Przedstawiciele NFZ zapewniają, że wszystkie dane, jakie w systemie się pojawią, będą w pełni bezpieczne.

– W tej chwili przedstawiamy swoje pomysły Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Reakcja jest jak najbardziej pozytywna, ale oczywiście na koniec, kiedy już wszystko przedstawimy, zrobimy także studyjne spotkanie na ten temat z urzędnikami tego urzędu – zapewnia Agnieszka Pachciarz.

Wdrożony w styczniu 2013 r. przez NFZ system e-WUŚ (system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców) przeszedł już kontrolę i został bardzo dobrze oceniony przez GIODO. Dzięki niemu pacjenci placówek, które podpisały umowy z NFZ, nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą to sprawdzić online na podstawie numeru PESEL.

Zintegrowany Informator Pacjenta to kolejne narzędzie, które umożliwi zdalny dostęp do danych pacjentów. Korzystania z nowego systemu nie powinny obawiać się również osoby starsze. Jego obsługa ma być prosta, przyjazna i intuicyjna – NFZ uwzględnił to w przeprowadzanych testach.

– Samo wejście do systemu jest banalną sprawą, trzeba usiąść, wpisać swój kod i otworzyć stronę. To tak jak wejście na swoje konto w banku – tłumaczy prezes NFZ.

ZIP ma służyć również lekarzom. Kompleksowy podgląd historii medycznej pacjenta może znacząco wspomóc dalsze diagnozowanie.

Uchroń się przed jesiennym atakiem kleszczy

Ubezpieczenia na wypadek choroby – czy stać się na 'bezpłatne’ leczenie z NFZ?

Skomentuj