zamknij
Nawadnianie organizmu podczas ciąży – jak dbać o dziecko jeszcze przed jego narodzeniem?

Nawadnianie organizmu podczas ciąży – jak dbać o dziecko jeszcze przed jego narodzeniem?

Zdrowie najmłodszych jest priorytetem dla rodziców. Każdy z nas troszczy się o swoje dzieci i chce, aby prawidłowo się rozwijały. Otaczamy opieką swoje pociechy po narodzeniu, pielęgnujemy je, ale warto także pamiętać, że można o nie zadbać jeszcze przed ich przyjściem na świat. Jakich więc zasad powinna przestrzegać przyszła mama, aby zapewnić potomstwu prawidłowy rozwój?

Zapotrzebowanie na wodę
Picie wody jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu. Często zapominamy o regularnym dostarczaniu wody do naszego ciała i pijemy tylko wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie. Jest to błędne postępowanie, ponieważ woda pełni wiele istotnych funkcji. Każda matka podczas ciąży musi zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. „Liczne badania wykazują, że woda reguluje wszystkie procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie. Na prawidłową podaż tego składnika diety muszą zwrócić uwagę szczególnie kobiety spodziewające się dziecka. Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Są nimi przede wszystkim: wiek, płeć, stan fizjologiczny, aktywność fizyczna, temperatura oraz wilgotność powietrza. Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi od 1,5 do 2,5 l na dobę. Należy jednak wiedzieć, że podczas ciąży zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Zalecane jest, aby kobiety spodziewające się dziecka spożywały od 2,3-2,7 l wody dziennie, aby utrzymać prawidłowy bilans wodny w organizmie” – radzi dietetyk Małgorzata Krzysztofiak, specjalista do spraw żywienia kobiet w ciąży.

Wybór właściwej wody
Woda jest bardzo ważnym składnikiem diety, dlatego należy dokonać odpowiedniego wyboru. Trzeba zwrócić uwagę na jej zawartość, ponieważ nie służy ona tylko ugaszeniu pragnienia, ale także zawiera wiele pierwiastków, które regulują gospodarkę elektrolityczną. Kobietom w ciąży zaleca się picie wody mineralnej niegazowanej. Zależnie od zapotrzebowania organizmu musi być ona bogata w magnez, wapń lub jod.

Magnez
Magnez odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Uczestniczy on w wielu funkcjach przebiegających w organizmie, a jego niedobór może skutkować np. skurczami mięśni macicy, których konsekwencją czasem jest poronienie lub wcześniejszy poród. Odpowiednia zawartość tego minerału w diecie matki wpłynie na prawidłowy rozwój kory mózgowej dziecka. Przyszłe mamy potrzebują 450 mg magnezu na dobę, czyli o ok. 50% więcej niż wynosi norma dla kobiety/mężczyzny. Pierwiastek ten przyswajany w wodzie jest najlepiej wchłaniany przez organizm. Wapń
Kolejnym składnikiem, na który przyszłe mamy powinny zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią wodę, jest wapń. Wpływa on m.in. na budowę układu kostnego płodu. Jego niedostateczna ilość może w późniejszym okresie być przyczyną osteoporozy lub krzywicy u dzieci. Niedobór wapnia często też jest widoczny u kobiet w postaci np. próchnicy zębów, ponieważ znaczną jego część pochłania rozwijający się nowy organizm. Zapotrzebowanie przyszłych matek na wapń wynosi ok. 2000 mg na dobę, zatem jest dwukrotnie większe niż norma.

Jod
Ciężarne kobiety nie mogą zapominać także o spożywaniu odpowiedniej ilości jodu. Do prawidłowego funkcjonowania potrzeba 180 mikrogramów jodu na dobę. Wiele przyszłych mam cierpi na jego niedobór, ponieważ pierwiastek ten nie występuje powszechnie w zjadanych przez nas pokarmach. Dlatego tak ważne by dieta mam obfitowała w ryby, szczególnie morskie, owoce morze, jarzyny. Odpowiednia ilość jodu przyswajana przez kobietę w czasie ciąży ma znaczący wpływ na prawidłowy rozwój dziecka i uczestniczy w tworzeniu hormonów tarczycy oraz reguluje metabolizm. Pijąc odpowiednio dobrana wodę można z powodzeniem uchronić się przed skutkami niedoborów pierwiastków i z pewnością nie przedawkować żadnego z nich.Nawadnianie organizmu matki a rozwój płodu
Kobiety w ciąży muszą zadbać o dostarczenie sobie odpowiedniej ilości wody, ponieważ w tym czasie są one bardziej narażone na odwodnienie. „Płód rozwija się w wodzie. Właściwe nawodnienie organizmu jest podstawowym warunkiem prawidłowego zdrowia kobiety ciężarnej oraz rozwijającego się płodu. Woda spożywana przez matkę jest niezbędna do produkcji płynu owodniowego oraz do odpowiedniego rozwoju tkanek dziecka – zwłaszcza komórek ośrodkowego układu nerwowego, które są bardzo wrażliwe na odwodnienie. Odpowiednia objętość płynu owodniowego umożliwia płodowi wykonywanie ruchów ciała rozwijających jego masę mięśniową. W przypadku małowodzia lub bezwodzia u płodów obserwuje się niedorozwój płuc, a ograniczenie przestrzeni ruchowej prowadzi m.in. do deformacji twarzy i kończyn. Płyn owodniowy odgrywa dla płodu rolę ochronną – amortyzuje urazy, zapewnia stałą, optymalną temperaturę otoczenia oraz zabezpiecza przed infekcjami. Umożliwia też transport substancji odżywczych między organizmem matki a dziecka. Aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, dostarczając odpowiednich pierwiastków, zaleca się picie takiej wody, która zawiera dane minerały, np. Naturalnej Wody Mineralnej Ustronianka czy też Ustronianki z Jodem” – mówi dietetyk Małgorzata Krzysztofiak, specjalista do spraw żywienia kobiet w ciąży. Co więcej, woda wypijana przez matkę wypłukuje szkodliwe produkty przemiany materii płodu, które znajdują się w płynie owodniowym. Przyszłe mamy muszą pamiętać, że należy unikać picia napojów energetycznych, zbyt dużych ilości napojów gazowanych, mocnej czarnej herbaty, a także kawy. Kofeina usuwa składniki odżywcze, np. magnez oraz może przyczynić się do odwodnienia organizmu.

Woda bogata w jod
Jod jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego rozwoju organizmu. Szczególnie kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny zadbać o przyswajanie odpowiedniej ilości tego składnika. Zwiększa on odporność organizmu matki oraz dziecka, chroni przed infekcjami, a także wpływa na pracę mózgu. Warto wiedzieć, że w I trymestrze ciąży tarczyca produkuje u kobiet o 30% więcej hormonu – tyroksyny, a w II i III trymestrze o 50 % więcej niż wynosi norma u przeciętnego człowieka. Do wytworzenia tyroksyny potrzebny jest jod. Kobiety w ciąży często lekceważą niedobór tego pierwiastka w swojej diecie i zapominają o jego znaczącym wpływie na rozwój dziecka, zarówno fizyczny jak i psychiczny.Przyszłe mamy, dbając o siebie i swoje dzieci, muszą zwrócić uwagę, jaką wodę wybierają. Powinna ona być bogata w minerały, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także płodu. Zależnie od zapotrzebowania organizmu na dany składnik należy wybrać wodę, której zawartość jest wzbogacona o niezbędny pierwiastek. Picie wody zawierającej magnez, wapń lub jod sprawi, że możemy uniknąć problemów wynikających z niedoboru danego minerału w organizmie. Od chwili poczęcia dziecko należy otoczyć opieką i dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych, a jedną z form jest picie odpowiedniej wody.

Dlaczego nawilżanie powietrza w dziecięcym pokoju jest tak istotne?

Emirates wprowadzają codzienne połączenie A380 do Szwajcarii

Skomentuj