zamknij
Jak dbać o zęby dzieci?

Jak dbać o zęby dzieci?

Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to bardzo ważne wydarzenie. W tym momencie wielu rodziców zastanawia się jak dbać o zęby swojej pociechy by jak najdłużej były zdrowe.

Tutaj trzeba podkreślić, że o higienę jamy ustnej należy dbać od samego początku. Jeszcze, kiedy dziecko nie ma ząbków należy dziąsełka przecierać wilgotną gazą lub bawełnianą ściereczką. Taki zabieg pozwoli na wytarcie resztek pokarmów, ale i przyzwyczai dziecko do tego, że w buzi wykonywane są czynności higieniczne – w późniejszym czasie maluch nie będzie się buntował w czasie używania szczoteczki do zębów.

Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków można kupić pierwszą „szczoteczkę do zębów” w formie gryzaka, który oswoi dziecko z widokiem tego przedmiotu, a także umożliwi mu ukojenie bólu związanego z ząbkowaniem. Gdy maluchowi wyjdą pierwsze ząbki siekacze można kupić silikonową lub kauczukową szczoteczkę nakładaną na palec. Ma ona delikatne włoski, które nie podrażniają delikatnych dziąseł dziecka. W momencie pojawienia się wszystkich zębów mlecznych można wybrać dla dziecka pierwszą prawdziwą szczoteczkę. Będąc w sklepie należy zwrócić uwagę na to, aby dobrać szczoteczkę do wieku dziecka. Na opakowaniu musi być zaznaczony wiek dziecka, dla którego będzie ona odpowiednia.

Osobną kwestią jest wybór pasty do zębów. Dostępne są pasty fluorowe i bez fluorowu, a także miętowe i smakowe. Pasty bez fluoru poleca się mniejszym dzieciom, szczególnie takim, które nie ukończyły jeszcze 6 miesiąca życia, a pojawiły się u nich już pierwsze ząbki. Pasta fluorowa powinna być używana przez starsze dzieci, najlepiej już takie, które umieją ją wypluć. Zalecenie jest takie, aby pasty dla dzieci miały dawkę 500 ppm jonów fluorkowych. Nie wolno też zapominać o utrzymaniu szczoteczek do zębów w odpowiedniej czystości szczoteczek do zębów. Niestety w łazience, gdzie jest wiele zarazków, bakterii i zalążków pleśni i grzybów jest to trudne. Dlatego warto zainteresować się osłonkami na szczoteczki, takimi jak np. Toothfairy Lime & Orange Flipper czy Toothfairy Freckie & Gigi Flipper, które dostępne są w sklepie www.babymama.pl. Chronią one szczoteczkę przed bakteriami a dzięki temu, że są niewielkie można zamontować je przy pomocy przyssawki dosłownie w każdym miejscu.

Wybierając ubezpieczenie na wyjazd narciarski, Polacy kierują się głównie ceną

Dolina Stubai – wiosenna jazda na nartach

Skomentuj