zamknij
Jak jeść fit w 2018 roku? Najnowsze trendy żywieniowe

Jak jeść fit w 2018 roku? Najnowsze trendy żywieniowe

Postanowienia noworoczne bardzo często dotyczą tematu żywienia. Oprócz redukcji wagi, wiele osób stawia sobie za cel odżywiać się zdrowiej i zwracać większą uwagę na to, co ląduje na ich talerzu. – Co roku można zauważyć kilka wybijających się trendów żywieniowych, a część z nich doskonale wpisuje się w koncepcję fit życia – zauważa Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości. Co w tym roku będzie na topie oraz ma szansę na dłużej zagościć w kulturze jedzenia Polaków?

Po pierwsze – będzie ostro!

Papryczki chili, pieprz cayenne, czosnek, kurkuma i imbir to ostre przyprawy, które z roku na rok zyskują coraz większe grono smakoszy. – Pikantne dodatki do potraw posiadają bardzo dużo własności prozdrowotnych, m.in. przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, i przeciwnowotworowych. Dodatkowo, posiadają właściwości termogeniczne, tzn. że pod ich wpływem zwiększa się temperatura ciała, czego efektem jest przyspieszenie metabolizmu, a w związku z tym spalanie tkanki tłuszczowej. Umieszczenie w jadłospisie odpowiedniej ilości pikantnych przypraw może pozytywnie wpłynąć na walkę ze zbędnymi kilogramami – podkreśla Konrad Gaca, specjalista żywieniowy, który odchudził już tysiące Polaków. Warto o nich pamiętać w kuchni, nie tylko dlatego że doskonale podkreślają smak przygotowywanych potraw, ale również mogą mieć ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i sylwetki.

Po drugie – produkty pełnowartościowe

Kupując produkty spożywcze nie warto iść na skróty. − Nie róbmy zakupów w pośpiechu. Planując je weźmy pod uwagę czas, który powinniśmy poświęcić na czytanie etykiet – radzi Gaca. Towary pełnowartościowe powinny być podstawowymi elementami naszej diety, ponieważ dzięki nim dostarczamy do organizmu wszystkich, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników. Jak wskazują najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, aż 60% Polaków deklaruje, że czyta etykiety artykułów spożywczych[1]. – To nie jest zły wynik. Polacy mają coraz większą świadomość tego, że jakość pożywienia znacznie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale również na zdrowie. To składnia ich do czytania etykiet i wybierania lepszych produktów – zauważa ekspert. Wybierając produkty ze sklepowych półek należy również pamiętać o tym, aby były one różnorodne i urozmaicały dietę – dzięki temu dostarczą wszystkich, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, składników.

Po trzecie – postaw na lokalne produkty i dostawców

Coraz więcej osób robiących zakupy zwraca uwagę nie tylko na smak i skład produktów spożywczych, ale również na ich pochodzenie. Wpływ na to mają nie tylko trendy patriotyczne, ale również dużo większe zaufanie do rodzimych producentów. Coraz bardziej pożądane są zakupy w małych sklepikach, na bazarach czy targowiskach – miejscach, gdzie można porozmawiać z osobą dobrze znającą produkty, który sprzedaje. Małe, lokalne przedsiębiorstwa przykładają większą uwagę do jakości składników oraz wykonania, ale nie bez znaczenia pozostaje również smak, po który chętniej sięgamy – domowy i przywołujący dobre wspomnienia.

Trendy żywieniowe na 2018 rok mogą wnieść wiele dobrego do odżywiania Polaków. Coraz większy nacisk kładziony na pochodzenie, skład oraz wartości odżywcze artykułów spożywczych sprawia, że jadamy coraz lepiej. – Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Układając swój jadłospis zwracajmy uwagę, aby poza podążaniem za trendami, był on przede wszystkim zdrowy i indywidualnie dopasowany – podsumowuje Konrad Gaca.

[1] https://ncez.pl/aktualnosci/udalo-sie-przekonac-polakow-do-czytania-etykiet-produktow-spozywczych-, dostęp 15.01.2018 r.

 

dostarczył InfoWire.pl

Biurokratyzacja niszczy nasze zdrowie?

UOKiK: suplement to nie lek – kontrola Inspekcji Handlowej

Skomentuj