zamknij
Botox® i jego trzy oblicza

Botox® i jego trzy oblicza

Dla większości osób pierwszym skojarzeniem ze słowem Botox® jest proces usuwania zmarszczek, nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego specyfiku.  Słowo Botoks jest nazwą powszechnie stosowanego preparatu na bazie toksyny botulinowej typu A. Obecnie za jego pomocą możemy zwalczać także nadmierną potliwość oraz niwelować bóle migrenowe.

Botox® jest najczęściej wykorzystywany do usuwania zmarszczek mimicznych w okolicach oczu oraz obszaru pomiędzy brwiami. Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na rozkurczu oraz rozluźnieniu mięśnia czyli jego relaksacji. Dzieje się tak dzięki zahamowaniu wydzielania acetylocholiny w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych. Terapia botulinowa blokuje również przewodnictwo we włóknach czuciowych w obrębie układu autonomicznego działając tym samym na receptory bólowe neuropatyczne. –  wyjaśnia dr Agnieszka Drożniak  z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA.

Przebieg zabiegu

Botox® wstrzykiwany jest w trakcie zabiegu za pomocą jednorazowej strzykawki oraz bardzo cienkiej igły. Cała procedura trwa około 20 minut, zabieg jest mało inwazyjny i bardzo skuteczny. Pacjenci odczuwają jedynie drobne ukłucie. Proces rekonwalescencji jest również błyskawiczny, już kilka minut po wykonaniu zabiegu pacjent powraca do normalnej aktywności.

BOTOX® w leczeniu nadpotliwości stóp, dłoni oraz pach

Terapia botulinowa typu A wykorzystywana jest również przy leczeniu objawów nadmiernej potliwości. Spocone dłonie czy pachy to częsty problem powodujący dyskomfort pacjentów oraz ich otoczenia. Przyczynami nadpotliwości mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne jak i nadmierna aktywność jednego z gruczołów. Botox® podany w miejsce dotknięte nadmierną potliwością wpływa na gruczoły potowe, hamując wydzielanie potu.

Już jeden zabieg powoduje złagodzenie objawów na kilka miesięcy, należy jednak pamiętać, że Botox® nie leczy przyczyny schorzenia a jedynie usuwa jego objawy – podkreśla dr Drożniak. Już po kilku dniach pacjent odczuwa efekty zabiegu, które utrzymują się od 4 do 6 miesięcy. – dodaje.

BOTOX® w leczeniu bólów głowy

Nadpotliwość to nie jedyne schorzenie, które obecnie leczy się za pomocą Botoxu®. Jest on stosowany również w leczeniu bóli migrenowych. Kiedy nie działa już żadna tabletka przeciwbólowa a  głowa wciąż boli i dodatkowo pojawiają się inne objawy jak nudności i światłowstręt warto rozważyć zastosowanie terapii Botoxem®. Leczenie migreny przy użyciu preparatu Botox® polega na wstrzykiwaniu go w odpowiednie miejsca na głowie. U każdego z pacjentów choroba ta przebiega w sposób indywidualny, przez co nie ma ujednoliconej formy procesu leczenia. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem jesteśmy w stanie określić, które mięśnie są odpowiedzialne za pojawienie się bólu.- zauważa specjalistka. Pacjenci odczuwają ulgę po 2-4 dniach, jednak pełny efekt pojawia się po około dwóch tygodniach i utrzymuje się do 6 miesięcy. – dodaje.

Zabiegi z wykorzystaniem Botoxu® nie tylko poprawiają wygląd skóry pacjentów ale również wpływają na poprawę jakości życia i codziennego funkcjonowania. Terapia z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest całkowicie bezpieczna dla organizmu oraz nie obciąża narządów wewnętrznych.

Źródło: VESUNA

fot. materiały prasowe

Na reumatyzm cierpi 10 mln Polaków. Nie jest to dolegliwość wyłącznie ludzi w podeszłym wieku

Pasażerom, którym odwołano lot, przysługuje prawo do posiłków i noclegu. Odszkodowania nie otrzymają, jeśli odwołano go z przyczyn nadzwyczajnych

Skomentuj