zamknij
Badanie Polaków – stres niszczy naszą płodność

Badanie Polaków – stres niszczy naszą płodność

Problemy medyczne, antykoncepcja hormonalna  i stres – to najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet – wynika z badania przeprowadzonego przez markę Dr Bocian. Natomiast w przypadku mężczyzn główną przyczyną niepłodności, według Polaków jest  jakość nasienia, choroby oraz stosowanie różnych używek jak np. alkohol i papierosy. Aż ¼ badanych stwierdziła, że stres i związane z nim obciążenia cywilizacyjne wpływają w takim samym stopniu na płodności u kobiet i mężczyzn.

Przyczyn niepłodności u kobiet i mężczyzn należy rozpatrywać indywidualnie i każdy przypadek jest inny. Istnieje jednak wiele wspólnych aspektów, które para starająca się o dziecko powinna wziąć pod uwagę. – Postanowiliśmy sprawdzić opinie Polaków na tematy dotyczące niepłodności, o której ostatnio słyszymy coraz więcej. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy opinie, które są powszechnie znane faktycznie dotyczą osób, które doświadczyły problemu niepłodności – wyjaśnia Piotr Rowicki, przedstawiciel marki Dr Bocian, która zleciła badanie. – Zaskoczył nas wysoki poziom wiedzy Polaków oraz to, że mają świadomość, że niepłodność można przezwyciężyć i bardzo często jest to problem, który tkwi w głowie oraz stylu i trybie życia jaki prowadzimy. Jak sami podkreślają, wystarczy się odpowiednio do tego przygotować i dać sobie trochę czasu – dodaje Piotr Rowicki.

Co czwarty Polak twierdzi, że stres ma kluczowe znaczenie dla obojga partnerów, w trakcie starania się o dziecko.  Co ciekawe, coraz więcej osób zauważa, że również wiek kobiety przyczynia się do problemów związanych z niepłodnością.  –  W przypadku kobiet miedzy 35 a 40 rokiem życia – ponad 30 proc. z nich jest niepłodnych, a powyżej 40 roku niepłodność dotyka już blisko 80 proc. kobiet – wyjaśnia Robert Kulhawik specjalista  ginekolog-położnik.

Niepłodność u kobiet

Aż dwie na pięć osób w wieku 20-40 lat stwierdziło, że najczęstszą przyczyną niepłodności  u kobiet są problemy medyczne. Zgodnie z opinią badanych na płodność wpływa również antykoncepcja hormonalna (30 proc. badanych). Natomiast co czwarty Polak twierdzi, że stres ma kluczowe znaczenie dla obojga partnerów, w trakcie starania się o dziecko.  Jak podkreślają lekarze, stresujący tryb życia i codzienne zawirowania mają olbrzymi wpływ na funkcjonowanie i kondycję organizmu kobiety, która przygotowuje się do poczęcia dziecka.  – Stres przyczynia się do zaburzenia równowagi hormonalnej, często dochodzi do zaburzeń cyklu i zahamowania owulacji, wytworzenia  tzw. agresywnego śluzu, który unieruchamia plemniki oraz obniżenia poziomu progesteronu potrzebnego do zagnieżdżenia się zarodka – dodaje Robert Kulhawik specjalista  ginekolog-położnik, ekspert marki Dr Bocian.

Antykoncepcja hormonalna jest przyczyną niepłodności częściej wskazywaną przez kobiety (35% wobec 25% mężczyzn), osoby z wykształceniem średnim (35% wobec 23% wykształconych na poziomie podstawowym) oraz mieszkańców miast 100-500 tysięcy (34% wobec 23% mieszkańców miast 20-100 tysięcy mieszkańców). Natomiast stres jest przyczyną niepłodności kobiet przede wszystkim zdaniem kobiet (30% wobec 21% mężczyzn) oraz trzydziestolatków, głównie tych, którzy doświadczyli niepłodności lub spotkali się z w swoim najbliższym otoczeniu z tym problemem.

Niepłodność u mężczyzn

W przypadku niepłodności męskiej, jakość nasienia to czynnik podkreślany z większą częstotliwością przez osoby trzydziesto- i czterdziestoletnie i wykształcone na poziomie wyższym (38% wobec 25% wykształconych na poziomie podstawowym) oraz mieszkający w miastach 100-500 tysięcy mieszkańców (38% wobec 24% mieszkańców miast 20-100 tysięcy). Jest to aspekt częściej podkreślany przez badanych, którzy nie mają bliskich, którzy doświadczyli omawianego problemu. Problemy medyczne w tym przypadku wskazywane były przez trzydziestolatków (34% wobec 15% dwudziestolatków).

Stres w męskim wydaniu prowadzi do niepłodności zdaniem głownie czterdziestolatków (22% wobec 10% osób w wieku 20-25 lat), osób z wykształceniem wyższym (29% wobec osób o najniższym wykształceniu) i mieszkańców największych miast (25% wobec 15% mieszkańców miast 100-500 tysięcy mieszkańców).

– W przypadku mężczyzn, coraz częściej zauważamy, że tryb życia jaki prowadzą, w tym głównie stres, używki i obciążenia cywilizacyjne wpływają na jakość produkowanego przez nich nasienia. Pod wpływem czynników stresujących częściej sięgamy po używki, niezdrową dietę – co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jakości nasienia – tłumaczy Robert Kulhawik specjalista ginekolog-położnik, ekspert marki Dr Bocian. Jednak panowie pamiętajcie, że niepłodność męska warunkowana stresem, ma zazwyczaj charakter psychogenny i można ją wyleczyć zwalniając tryb życia, zmieniając dietę i stosując odpowiednie leki lub suplementy – dodaje.

Kiedy chcemy mieć dziecko?Połowa Polaków uważa, że starania o dziecko, najlepiej rozpocząć gdy ma się 20-25 lat – wynika z badania zleconego przez markę dr Bocian. 38 proc. z nas uważa, że lepiej jest, gdy przyszli rodzice są nieco starsi i znajdują się w przedziale wiekowym 26-30 lat. Co ciekawe za tą drugą opcją częściej opowiadają się osoby młodsze, z wykształceniem średnim lub wyższym oraz mieszkańcy dużych miast, powyżej 200 tys. mieszkańców. Osoby powyżej 46 roku życia, są zdania, że w ciążę najlepiej zajść jeszcze w czasie studiów, tj. w wieku 20-25 lat. Tylko nieliczni zapytani wskazywali inne odpowiedzi.

Temat tabuMimo że tak dużo wiemy jak walczyć z niepłodnością – przynajmniej teoretycznie – to jest to dla nas temat tabu. Rzadko rozmawiamy ze swoimi partnerami i partnerkami o problemach dotyczących niepłodności. Najbliżsi, mimo, że chcą wspierać, to nie zawsze potrafią to zrobić właściwie. A brak rozmowy bywa jeszcze bardziej dołujący. Tylko 10 proc. z nas potrafi i chce rozmawiać ze swoimi partnerami lub partnerkami na problemy dotyczące niepłodności – wynika z badania zleconego przez markę dr Bocian. W przypadku osób w wieku 30-39 lat odsetek jest większy, blisko 20 proc. ale to nadal mało jak podkreślają osoby, które doświadczyły problemu niepłodności. – Gdy kilka lat temu zaczęłam pisać mój wirtualny pamiętnik, czytałam go tylko ja i najbliżsi. Miał mi pomóc uporać się z myślami i emocjami. Bo było mi wtedy bardzo źle. Nie radziłam sobie z tym co czułam – opowiada Agnieszka Adamek, szczęśliwa matka i autorka bloga makeonewish, na którym opisała swoje doświadczenia związane z niepłodnością. – Jeśli ta cała moja pisanina może pomóc parom, które przechodzą przez to co kiedyś ja, to wiem że warto. Jeśli choć jedna kobieta dzięki moim artykułom i opisanej w nich historii uwierzy, że i jej się uda, i znajdzie w sobie siłę by walczyć dalej to wiem, że bardzo warto – dodaje Agnieszka. Zebrane jej historie dotyczące niepłodności można też śledzić na blogu Zapłodnieni.pl

*Badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenia marki dr Bocian w sierpniu 2015 r. Próba: ogólnopolska, reprezentatywna próba 1016 mieszkańców Polski, w tym w tym 480 osób w wieku od 20 do 40 lat. Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Źródło: dr Bocian

Photo credit: Alan Cleaver via Foter.com / CC BY

Brać czy nie brać – 5 mitów o suplementach diety

Jak radzić sobie na siłowni i basenie, kiedy mamy wadę wzroku…?

Skomentuj