zamknij
Tej zimy zadbaj o zdrowie swoich zatok

Tej zimy zadbaj o zdrowie swoich zatok

Zdrowe Zatoki

Niskie temperatury, zimny wiatr i deszcz sprzyjają infekcjom, a z pozoru zwykły katar, ból głowy czy zatkany nos mogą okazać się zapaleniem zatok. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z zimowych aktywności. Wystarczy wiedzieć, jak szybko rozpoznać, leczyć i przeciwdziałać chorobie. Dlatego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zdrowe Zatoki”, marka Ibuprom Zatoki przygotowała zestawienie pomocnych informacji na temat tej dolegliwości.

Bóle zatok są często mylnie postrzegane, jako zwykły ból głowy lub migrena, podczas gdy mogą być objawem poważnego schorzenia jakim jest zapalenie zatok. Dodatkowo, położenie zatok przynosowych w pobliżu tak ważnych organów jak narząd wzroku i mózg sprawia, że nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie zatok może doprowadzić do groźnych powikłań.

Główne objawy zapalenia zatok
Katar, zatkany nos, ból u jego nasady? Takie objawy mogą oznaczać, że cierpimy na zapalenie zatok. Jednym z niepokojących objawów jest ból głowy i uczucie rozpierania zlokalizowane w okolicach czoła, oczu, kości policzkowych lub u nasady nosa, który może nasilać się przy pochylaniu, zmianach pozycji, temperatury otoczenia czy przy wysiłku fizycznym.

Przyczyny powstawania zapalenia zatok przynosowych i bólów zatok
Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia zatok jest infekcja wirusowa, czyli przeziębienie. Wyniku infekcji powstaje stan zapalny, który powoduje obrzęk błony śluzowej nosa, co może prowadzić do zatkania ujść zatok i dalszego rozwoju infekcji. Unieruchomiona wydzielina wraz z powietrzem w zablokowanej zatoce powoduje powstanie ciśnienia, wynikiem czego może być charakterystyczny ból i uczucie rozpierania.

Leczenie objawów zapalenia zatok
W leczeniu objawów zapalenia zatok zaleca[1] się m.in. stosowanie środków przeciwbólowych oraz leków działających obkurczająco na błonę śluzową nosa i zatok, przykładem jest lek Ibuprom Zatoki. Ibuprom Zatoki nie tylko zwalcza ból, ale poprzez działanie przeciwzapalne i udrożniające ujścia zatok działa bezpośrednio na przyczynę bólów odtykając zatkane zatoki.

Drugim krokiem uzupełniającym terapię jest płukanie jam nosa roztworami soli lub wodą morską – tutaj pomocne mogą okazać się aplikatory donosowe do podawania roztworu soli np. Hipertonic Spray, który nie tylko dokładnie oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa, ale także pomaga usunąć wydzielinę zapalną.

Powyższe środki są zalecane[2] w leczeniu objawów trwających do 5 dni. W sytuacji, gdy objawy nie ustąpią i przebieg infekcji będzie się pogarszał, chory powinien skonsultować się ze specjalistą. Lekarz oceni postępy choroby i wskaże kolejne kroki w leczeniu.

[1],[2] Zgodnie z wytycznymi dokumentu EPOS 2012

fot. materiały prasowe Voltaren MAX

Dołącz do Seniorów bez Ograniczeń! Przyjdź na spotkanie z fizjoterapeutą lub odwiedź stronę internetową

http://www.sxc.hu/

Seniorzy coraz chętniej wybierają aktywny styl życia

Skomentuj