zamknij
Chrapanie może być objawem bezdechu sennego

Chrapanie może być objawem bezdechu sennego

Szacuje się, że na bezdech senny cierpi niemal półtora miliona Polaków, a choroba ta dotyka najczęściej dorosłych mężczyzn. Jednym z głównych objawów tego schorzenia może być chrapanie.

Kiedy śpimy, następuje rozluźnienie mięśni i niegroźne osłabienie oddychania. Bezdech senny to sytuacja, w której podczas snu wielokrotnie dochodzi do epizodów całkowitego lub niewystarczającego braku przepływu powietrza przez drogi oddechowe. O schorzeniu mówi się, jeśli zdarzają się one częściej niż 5 razy na godzinę i trwają co najmniej 10 sekund.

Pierwszą rzeczą, która może wskazywać na bezdech, jest chrapanie. Właściwie każda osoba, która chrapie podczas snu, miewa epizody bezdechu. Innym niepokojącym objawem może być także niespokojny sen – wiercenie się na łóżku i gwałtowne zrywanie w środku nocy z potrzebą zaczerpnięcia powietrza.

Ciężki bezdech senny zazwyczaj prowadzi do zwiększonego ryzyka zawału serca czy udarów, czyli może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Chory odczuwa jego skutki przede wszystkim w codziennym funkcjonowaniu. Mowa tu o zmęczeniu, obniżonym nastroju i stresie. Wynikiem bezdechu sennego są także problemy z koncentracją i opóźniony czas reakcji, co może mieć duże znaczenie chociażby przy prowadzeniu pojazdów.

Bezdech senny to schorzenie, które pozostaje z człowiekiem do końca życia, chyba że jest on spowodowany otyłością, to wtedy problem może zniknąć po schudnięciu.

– Skuteczną metodą jest stosowanie aparatu CPAP, który podaje ciśnienie na stałym, stabilnym poziomie. Wystarczy podłączyć aparat i założyć maseczkę na noc. Podawane powietrze jest pod wyższym ciśnieniem niż atmosferyczne, co wymusza otwarcie dróg oddechowych – wyjaśnia agencji Newseria Lifestyle Tomasz Zarzycki, dyrektor ResMed ds. rynków wschodzących.

Urządzenie CPAP jest refundowane przez NFZ. Należy zgłosić się do pracowni snu, gdzie lekarze zdiagnozują bezdech senny. Specjaliści podadzą także konkretne ustawienia urządzeń i wypiszą wniosek, z którym pacjent powinien zgłosić się do Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Tomasz Zarzycki – dyrektor ds. rynków wschodzących ResMed

Źródło: NEWSERIA

Photo credit: WarmSleepy via Foter.com / CC BY

Ograniczony dostęp do innowacyjnych leków dla pacjentów z chorobami rzadkimi i hematoonkologicznymi. Resort zdrowia zapowiada zmiany

Ubezpieczenie także po poronieniu – kiedy rodzice mogą liczyć na finansowe wsparcie?

Skomentuj