zamknij
Bezpieczne opalanie

Bezpieczne opalanie

Niewątpliwie słońce korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a piękna opalenizna dodaje uroku. Jednakże, aby plażowanie było przyjemne i bezpieczne, należy się odpowiednio do niego przygotować, chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem.

Aby móc skutecznie ochronić swoją skórę przed oparzeniami słonecznymi i fotostarzeniem trzeba poznać swój fototyp. Wśród Polek najbardziej powszechne fototypy to:

Fototyp I – typ celtycki
Masz bardzo jasną skórę, piegi, rude włosy, niebieskie lub zielony oczy. Niestety, nawet krótkie opalanie wywołuje oparzenie, dlatego też takie osoby powinny unikać przebywania bezpośrednio na słońcu. Należy stosować ochronę SPF 50+.

Fototyp II – typ północnoeuropejski
Masz jasną skórę, jasne włosy, jasne oczy. Po opalaniu u osób z fototypem II skóra jest zaczerwieniona, a nawet czasami poparzona. Przy tym fototypie ochronę zapewnią kosmetyki o indeksie SPF od 30 do 50+.

Fototyp III – środkowoeuropejski
Masz normalny kolor skóry, czyli ani szczególnie jasny, ani szczególnie ciemny, włosy brązowe, oczy piwne, brązowe lub niebieskie. Zazwyczaj opalasz się łatwo. Jednakże nie możesz zapominać o tym, że duża dawka promieniowania szkodzi również Tobie. Odpowiednią dla Ciebie ochronę zapewnią kosmetyki z filtrem od SPF 15 do SPF 50+.

Fototyp IV – południowoeuropejski
Twoimi cechami charakterystycznymi jest ciemna, oliwkowa karnacja oraz ciemne włosy i oczy. Twoja skóra dobrze chroni się przed poparzeniem, ale warto ją wspomóc dodatkowo kosmetykami z SPF 12-30.

Bezpieczne opalanie polega na stopniowym przyzwyczajaniu skóry do coraz większych dawek słońca. Trzeba pamiętać o tym, że część promieni słonecznych ulega odbiciu od powierzchni ziemi, wody, piasku dając promieniowanie rozproszone, które jest również aktywne.

Najlepszą porą do kąpieli słonecznych są godziny od 7 do 11 rano, natomiast najkorzystniejszą formą jest opalanie w ruchu, ponieważ rzadziej wtedy dochodzi do przegrzania organizmu.

UWAGA na leki!
W sytuacji, gdy zażywasz jakiekolwiek lekarstwa, zanim wybierzesz się na plażę, należy dokładnie przeczytać ulotkę lub zapytać lekarza czy stosując dany medykament można się opalać. Należy być świadomym tego, że istnieje pewna grupa leków, która w wyniku kontaktu ze słońcem może spowodować reakcje alergiczne lub przyczynić się do powstawania trwałych plam na skórze.

Do tej grupy leków należą m. in:

  • preparaty uspokajające,
  • leki antydepresyjne,
  • antybiotyki,
  • tabletki antykoncepcyjne,
  • leki przeciwcukrzycowe.

Japoński manicure

Pionierski zabieg w Klinice Neurochirurgii

Skomentuj