zamknij
W Polsce leczonych jest zaledwie 100 dzieci chorych na HIV. Skala zachorowań może być większa

W Polsce leczonych jest zaledwie 100 dzieci chorych na HIV. Skala zachorowań może być większa

http://www.sxc.hu/

Wirus HIV to problem, który dotyczy nie tylko dorosłych. Według ostatnich danych tylko setka dzieci zarażonych wirusem jest w Polsce leczona. Dzieci zarażają się najczęściej od chorej matki podczas porodu lub karmienia piersią. Mimo że w sieci znajduje się mnóstwo informacji na temat wirusa oraz sposobów radzenia sobie z diagnozą, większość z nich napisana jest trudnym, niezrozumiałym dla małoletnich językiem.

– Na chwilę obecną w Polsce jest mało takich miejsc, w których są informacje przeznaczone stricte dla dzieci. Im bardziej jawny jest temat, im bardziej się o nim mówi, tym bardziej dziecko ma poczucie, że choruje na coś, co jest tak naprawdę ogólnym problemem, społecznym. Myślę, że taki temat wyobcowania można w jakiś sposób zniwelować – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Szopa z fundacji ZROBIMY.

Dla chorych dzieci niezwykle istotne jest to, aby w przystępny sposób wyjaśnić im na czym polega choroba, jak zmienia się życie po diagnozie, a także uświadomić, że problem dotyczy także innych dzieci. Ważny jest też kontakt z odpowiednio przeszkolonym psychologiem. W internecie powstała platforma stworzona z myślą o dzieciach z wirusem HIV.

– Na stronie Odkrywcy.info dzieci znajdą szereg informacji dotyczących HIV i zakażenia. Są to informacje dostosowane do ich wieku. Portal umożliwia dzieciom kontakt z innymi chorymi oraz poczucie, że jest zainteresowanie tym tematem i że istnieje miejsce, w którym mogą odnaleźć pomoc – tłumaczy Kamila Szopa.

Dzieci korzystające ze strony mogą zadawać pytania na forum, a także nawiązać kontakt z psychologiem online w formie czatu. Nie muszą obawiać się również o podawanie danych osobowych. Wszyscy użytkownicy korzystający z portalu mogą zachować anonimowość. Odwiedzające stronę dzieci mogą przeczytać o wpływie zakażenia na ich styl życia oraz dowiedzieć się, jak dbać o swoje zdrowie oraz bliskich im osób

.

http://www.sxc.hu/

Kolejna lista leków refundowanych nie obejmie innowacyjnych leków na cukrzycę, mimo apeli lekarzy i pacjentów

http://www.sxc.hu/

Polacy chętnie sięgają po suplementy diety. Rośnie ich sprzedaż i ceny

Skomentuj