zamknij
Jak zaoszczędzić podczas zagranicznych wakacji?

Jak zaoszczędzić podczas zagranicznych wakacji?

Tańsze wakacje za granicą? To możliwe, jeśli odzyskamy podatek VAT. Zaoszczędzić możemy nawet kilkanaście procent wartości zakupów. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić, czy w państwie, do którego się wybieramy, istnieje możliwość zwrotu VAT-u i jaka jest procedura z tym związana.

Trudno zdobyć kompletną listę krajów zwracających Polakom VAT czy opis wymaganych działań z tym związanych. Informacje na ten temat są rozsiane, często niepełne. – Dlatego najlepiej poprosić o aktualne informacje w ambasadzie kraju, do którego się wybieramy. Unikniemy w ten sposób wielu niedogodności – przekonuje Marcin Kolmas, doradca podatkowy w Grupie Gumułka.

Na co zwrócić szczególną uwagę i czego się wystrzegać planując zakupy bez VAT-u za granicą? Eksperci działu doradztwa Grupy Gumułka przygotowali zestawienie istotnych kwestii z tym związanych.

Gdzie zwrócą nam podatek?

Podatek VAT nie zostanie nam zwrócony za zakupy w żadnym kraju Unii Europejskiej, ponieważ obszar całej UE objęty jest wspólnym rynkiem. Na zwrot podatku możemy natomiast liczyć w przypadku podróży do wielu krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. Na naszym kontynencie możliwości takie oferują m.in. Szwajcaria, Norwegia czy Rosja, poza Europą – Tunezja, Tajlandia czy RPA. Odmienna sytuacja panuje w Egipcie, który mimo, iż jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów, nie zwraca im VAT. Podatku od towarów nie refunduje także większość krajów byłego Związku Radzieckiego. VAT-u nie odzyskamy również w Stanach Zjednoczonych, gdzie taki podatek praktycznie nie obowiązuje – informuje Marcin Kolmas.

Ile wynosi minimalna kwota zwrotu podatku?

Minimalna kwota zakupów, która pozwoli nam ubiegać się o zwrot VAT wynosi w zależności od kraju od 200 do ponad 1000 złotych. Informację o wysokości uzyskamy w walucie narodowej odwiedzanego państwa. W Rosji z wszelkich wydatków cudzoziemiec będzie mógł odzyskać przynajmniej 10 tysięcy rubli (ok. 900 zł). W Tajlandii podczas zakupów w sklepie wystarczy poprosić w o oryginalną fakturę podatkową, zakup ten musi być jednak co najmniej na poziomie 2000 bahtów (ok 187,60 zł). W Norwegii wystarczającą kwotą dla indywidualnych klientów jest faktura na 250 NOK (ok 123,98 zł). W Szwajcarii turysta powinien wydać na zakupy w sklepie co najmniej 300 CHF (w tym VAT, co daje ok. 1019 zł), lecz towary muszą być wywiezione z kraju w terminie 30 dni.

O czym nie możemy zapomnieć?

Planując starania o zwrot podatku, musimy spełnić pewne wymagania, które stawiają poszczególne kraje. Najistotniejsze będzie oczywiście posiadanie dowodu zapłaty za zakupiony towar oraz paszport, potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo. Kupiony towar musi być w oryginalnym opakowaniu i nie nosić śladów używania. W pewnych krajach z reguły turysta będzie musiał się wykazać specjalnymi drukami: jadąc do Norwegii będzie potrzebny dokument Tax Free wydany przez sklep, w którym zrobiliśmy zakupy, w Szwajcarii – Global Refund Cheque, który również odbierzemy w sklepie.

Jak wygląda zwrot?

Warto zapoznać się ze stronami internetowymi poszczególnych ambasad, ministerstw lub organizacji turystycznych albo zapytać bezpośrednio w ambasadzie, ponieważ każde z państw zwracających VAT ma indywidualne przepisy w tym zakresie. Niektóre, jak np. Szwajcaria, umożliwiają zwrot już na granicy (należy pamiętać o podstemplowaniu przez szwajcarskich celników na granicy formularza tax free). Zupełnie inaczej jest w Norwegii – tam podstawą zwrotu jest wypełniona deklaracja celna, którą sami wysyłamy na adres sklepu, a ten zwraca pieniądze bezpośrednio na podane konto bankowe. Kraj jest członkiem sieci Global Refund, dlatego norweskie czeki Global Refund można zrealizować na niemal wszystkich większych lotniskach w Europie, a nawet w niektórych krajach Azji. W przypadku Republiki Południowej Afryki należy z rachunkami zgłosić się do specjalnego punktu na lotnisku. W tym kraju można ubiegać się o zwrot podatku z ostatnich trzech miesięcy pobytu.

Co uda nam się kupić bez podatku VAT?

Przepisy poszczególnych krajów określają konkretnie, za jakie zakupy uda nam się odzyskać VAT. Ogólnie przyjęte jest, że możemy odzyskać podatek za zakup towarów, a nie usług. Jednak i w przypadku towarów poszczególne kraje stawiają pewne ograniczenia. W Norwegii nie dostaniemy zwrotu podatku za zakupioną żywność, a w Tunezji dodatkowo za alkohol czy tytoń. Produkty, za które można otrzymać zwrot podatku to np. odzież, zegarki, biżuteria, obuwie, kosmetyki i elektronika.

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Oczywiście turyści spoza Unii Europejskiej robiący zakupy w Polsce w specjalnie oznaczonych sklepach Tax Free również mogą liczyć na odzyskanie VAT. Mają na to dość dużo czasu (wywóz towarów poza Unię Europejską musi zostać dokonany najpóźniej w ostatnim dniu trzeciego miesiąca po miesiącu, w którym dokonano zakupu). Podstawą do zwrotu podatku cudzoziemcowi jest dokument wystawiony przez sklep, podbity przez urząd celny stemplem wywozu poza Unię Europejską. Minimalna kwota łącznych zakupów to 200 zł (w tym VAT). Zwrot jest dokonywany w złotych przez sprzedawcę lub podmiot, z którym sprzedawca ma zawartą umowę. Prawo dopuszcza obecnie dla zwrotu formę wypłaty gotówkowej, polecenia przelewu, czeku rozrachunkowego lub zwrotu na kartę płatniczą.

Źródło: Grupa Gumułka

Photo credit: 401(K) 2013 / Foter / CC BY-SA

Na tych lotniskach przesiadka nie jest stratą czasu

Zainteresowanie Polaków polisami rakowymi

Skomentuj