zamknij
Pierwszy w Polsce echolaser do niszczenia nowotworów na stałe we Wrocławiu

Pierwszy w Polsce echolaser do niszczenia nowotworów na stałe we Wrocławiu

Od marca we wrocławskim szpitalu EuroMediCare – jako pierwszym w Polsce – nowotwory są usuwane przy użyciu echolasera. Urządzenie sprawdza się zarówno w terapii zmian złośliwych jak i niezłośliwych. Innowacyjna technologia pozwala na skuteczne i precyzyjne zniszczenie guza podczas krótkiego, bezbolesnego zabiegu.

Echolaser, produkowany przez włoską firmę Elsta, wykorzystuje technologię ultradźwiękową oraz laser wielokanałowy. Zabieg polega na wprowadzaniu energii lasera bezpośrednio do zmienionej chorobowo tkanki i zniszczeniu jej. Kontrola USG umożliwia monitorowanie położenia aplikatorów światła laserowego. Urządzenie jest wykorzystywane w szpitalach Europy Zachodniej. W Polsce nie ma go żaden inny szpital.

„Zastosowanie echolasera pozwala uzyskać lepsze wyniki niż starsze metody termoablacji RF i mikrofalami. Można go stosować m.in. w zmianach pierwotnych i przerzutowych do wątroby, nieoperacyjnych guzach trzustki, guzach nerek i nadnerczy. Także w wybranych przerzutach do kości i jamy otrzewnej oraz przestrzeni zaotrzewnowej, mięsakach kości i tkanek miękkich. Sprawdza się również w niszczeniu węzłów chłonnych z przerzutami na szyi i w jamie brzusznej oraz łagodnych zmian tarczycy i niedużych mięśniaków macicy. Często to najlepsze zarówno z punktu widzenia lekarza i pacjenta rozwiązanie terapeutyczne” – wyjaśnia dr Tomasz Sędziak, chirurg onkolog z wrocławskiego szpitala EMC, w którym wykonywane są zabiegi.

Regularne zabiegi echolaserem rozpoczną się we Wrocławiu 24 marca, kiedy usunięte zostaną dwa nowotwory: łagodna zmiana w nerce oraz guz przerzutowy do kości.

„W zależności od rodzaju guza i jego umiejscowienia zabieg można wykonać bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci mogą wrócić do domu nawet tego samego dnia. Takie leczenie nie tylko jest skuteczne i nie pozostawia blizn. To naprawdę rewolucja pośród małoinwazyjnych metod chirurgicznych” – dodaje doktor.

Szpital EuroMediCare to wieloprofilowy, zabiegowy szpital specjalistyczny we Wrocławiu, w którym stosowane są małoinwazyjne metody diagnostyczne i lecznicze. Szpital należy do Grupy EMC, która prowadzi w Polsce 10 szpitali i 26 przychodni.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło informacji: EMC Szpitale

Optyczny analizator jedzenia sprawdzi skład produktów spożywczych. Technologia w przyszłości ma być dostępna w smartfonach

Nowe typy uzależnień bywają bagatelizowane i niediagnozowane. Są one jednak nie mniej niszczące niż narkomania czy alkoholizm

Skomentuj