zamknij
Każdy może uratować życie na Lotnisku Chopina

Każdy może uratować życie na Lotnisku Chopina

Kiedy serce staje, nie ma czasu na wahanie – potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Życie uratować może każdy i wcale nie musi być lekarzem. Na lotnisku jest to łatwiejsze niż gdziekolwiek.

fot. Lotnisko Chopina w Warszawie, materiały prasoweNajczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia jest tzw. migotanie komór. Mięsień serca kurczy się w sposób nieregularny i pompuje krew w sposób nieefektywny. Ta nie dotlenia komórek i w efekcie cały organizm przestaje funkcjonować. Ratunek w takich przypadkach musi przyjść jak najszybciej. Z każdą minutą szanse przeżycia zmniejszają się o 10 proc.

Najlepszą metodą przywrócenia właściwego rytmu pracy serca jest defibrylacja, czyli wysłanie impulsu elektrycznego ze specjalnego urządzenia – defibrylatora. Zwykle korzystają z nich lekarze i ratownicy prowadzący akcję reanimacyjną. Ale na Lotnisku Chopina wcale nie trzeba być wykształconym medykiem, żeby też to zrobić.

W wybranych miejscach terminala dworca lotniczego a także kilku innych obiektach na terenie lotniska, umieszczonych jest 36 defibrylatorów w każdej chwili gotowych do użycia. Łatwo je znaleźć – wiszą na ścianach w ogólnodostępnych miejscach i są wyraźnie oznaczone. Każdy defibrylator wygląda jak mała czarna walizeczka z jaskrawozielonym uchwytem. Na obudowie ma wyraźny szary napis „AED+PLUS” (AED to skrót od angielskiego wyrażenia „Automated External Defibrillator” – automatyczny defibrylator zewnętrzny, a „Plus” oznacza, że urządzenie ma również funkcje wsparcia akcji reanimacyjnej).

fot. Lotnisko Chopina w Warszawie, materiały prasoweDefibrylator jest bardzo prosty w użyciu. Obrazkowa instrukcja obsługi prowadzi ratownika krok po kroku i w zrozumiały sposób wyjaśnia, w jaki sposób ułożyć chorego i jak umieścić na jego ciele elektrody. Urządzenie samo ocenia rytm pracy serca i decyduje, czy potrzebna jest defibrylacja. Jeśli uzna, że tak, samo dobiera odpowiednią moc impulsu i wskazuje moment jego wysłania. Osoba podejmująca akcję ratunkową może być pewna, że nie zrobi nic niewłaściwie.

Defibrylator AED PLUS wspomaga również prowadzenie poprawnego masażu serca. Wbudowany metronom wskazuje prawidłową częstość uciśnięć klatki piersiowej, a unikalna elektroda samoprzylepna kontroluje głębokość ucisków w trakcie akcji masażu.

Urządzenie jest naprawdę proste w użyciu. Nie trzeba się go bać. Do korzystania z tego typu defibrylatora nie jest też potrzebna specjalistyczna wiedza medyczna. Kiedy trzeba go użyć, liczy się czas, a może to zrobić naprawdę każdy. Zdjęcie defibrylatora ze ściany i zastosowanie go do reanimacji automatycznie uruchamia również alarm w lotniskowym ambulatorium. Do pomocy natychmiast rusza zespół ratownictwa medycznego, którzy w przeciągu kilku minut może dotrzeć do każdego miejsca w terminalu i przejąć akcję ratunkową.

Lotnisko Chopina jest jedynym w Polsce obiektem użyteczności publicznej wyposażonym w kompleksowy system AED obejmujący 36 automatycznych defibrylatorów rozmieszczonych we wszystkich obiektach lotniska. Wszystkie urządzenia połączone są z lotniskowym Centrum Ratownictwa Medycznego – użycie któregokolwiek z nich uruchamia alarm i przywołuje na miejsce zdarzenia zespół ratowników.

fot. Lotnisko Chopina w Warszawie, materiały prasoweSystem uruchomiony został w 2009. Od tego czasu automatyczne defibrylatory AED były używane na Lotnisku Chopina czterokrotnie. To się może wydawać niewiele, ale proszę sobie uświadomić, że w ten sposób uratowane zostało życie czterech osób. A przecież każde życie jest bezcenne.

W najbliższą środę 16 października Lotnisko Chopina organizuje akcję społeczno-informacyjną pod nazwą „AED Szansa dla Serca” , która będzie częścią obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Przez cały dzień w Terminalu A odbywać się będą pokazy i happeningi, których celem jest upowszechnianie wiedzy o nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK) oraz propagowanie umiejętności postępowania w takich przypadkach. Zapraszamy wszystkich pasażerów do udziału w naszej akcji.

Wielkie odkrycia są dziełem przypadku

Na suchą skórę w łuszczycy kapsułki z kobylego mleka

Skomentuj