zamknij
Zaczyna się Żółty Tydzień. Wirusem zapalenia wątroby typu B może być zakażonych 0,5 mln Polaków

Zaczyna się Żółty Tydzień. Wirusem zapalenia wątroby typu B może być zakażonych 0,5 mln Polaków

Medycyna wciąż nie radzi sobie w pełni z rakiem wątrobowokomórkowym. To choroba, która jest następstwem m.in. zapalenia wątroby typu B. Dlatego lekarze radzą, aby się szczepić. I to nie tylko na ten typ zakażenia, ale również na zapalenie wątroby typu A. Dziś rusza 27. edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień, która ma uświadomić Polaków, jakie zagrożenia powodują zapalenie wątroby typu A i B.

http://www.sxc.hu/Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Mówi się o niej „cichy zabójca’, bo występuje bezobjawowo i najczęściej dowiadujemy się o niej przez przypadek. Państwowy Zakład Higieny szacuje, że w Polsce zakażonych jest od 380-500 tys. osób. Dlatego lekarze zachęcają, żeby szczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

– Tę szczepionkę uważam za bardzo ważną, a szczepienie za priorytetowe, ponieważ konsekwencje wirusowego zapalenia wątroby typu B mogą być bardzo poważne – przestrzega prof. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych WUM.

Jednym z zagrożeń jest zachorowanie na m.in. raka wątrobowokomórkowego, z którym lekarze nie do końca dają sobie radę.

Prof. Alicja Wiercińska-Drapało radzi również, aby szczepić się na zapalenie wątroby typu A. I choć ta przypadłość w Polsce występuje na razie sporadycznie to może się to zmienić.

http://www.sxc.hu/– Wyrasta nam populacja osób, które są wrażliwe na ten wirus, czyli nigdy się z nim nie zetknęły, więc można się spodziewać, że w pewnym momencie dojdzie do zwiększonej liczby zachorowań, ponieważ coraz więcej osób nie jest uodpornionych na ten wirus – mówi prof. Alicja Wiercińska-Drapało agencji informacyjnej Newseria.

Zapalenia wątroby typu A można się nabawić, podróżując np.do Egiptu, krajów azjatyckich czy nawet do państw basenu Morza Śródziemnego.

– Włochy mają dobry standard higieniczny, a jednak można „przywlec” stamtąd chorobę do Polski – mówi prof. Alicja Wiercińska-Drapało.

Dziś rusza 27. edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień, która ma uświadomić Polaków, jakie zagrożenia powodują zapalenie wątroby typu A i B. Adresy punktów szczepień, które biorą udział w akcji można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl. Akcja Żółty Tydzień potrwa od 14 do 25 października.

Masaż często niedostosowany do potrzeb pacjentów

Wielkie odkrycia są dziełem przypadku

Skomentuj