zamknij
W skutecznej walce z nowotworami może pomóc medycyna spersonalizowana

W skutecznej walce z nowotworami może pomóc medycyna spersonalizowana

Medycyna spersonalizowana to szansa dla poważnie chorych. Może pomóc nawet w walce z rakiem. Polega na indywidualnym podejściu do pacjenta i jego schorzenia. Lekarz stosujący medycynę spersonalizowaną, modyfikuje typowe terapie, dostosowując je do danego przypadku w zależności od potrzeb. Pozwala to zmniejszyć ryzyko dla pacjenta i ograniczyć koszty leczenia.

To idealnie rozwiązanie zwłaszcza dla pacjentów onkologicznych, którzy często cierpiąc na to samo schorzenie, inaczej reagują na daną terapię. W niektórych przypadkach przynosi ona pozytywne efekty, jednak u części chorych nie ma żadnych rezultatów. Zdarzają się także sytuacje, w których standardowa metoda leczenia przynosi skutki uboczne, przez co stan zdrowia pacjenta się pogarsza. Rozwiązaniem jest wciąż mało popularna medycyna spersonalizowana.

– Służy ona temu, aby w sposób indywidualny podejść do każdego chorego, czyli przyjrzeć się indywidualnym cechom jego choroby, w moim przypadku choroby nowotworowej oraz indywidualnym cechom organizmu, bo to nie tylko jest kwestia choroby, np. znalezienie specyficznych molekularnych cech nowotworu, ale również tego jak dany lek np. jest metabolizowany przez pojedynczego chorego – powiedział agencji informacyjnej Newseria Lifestyle onkolog prof. Jacek Jassem.

Medycyna spersonalizowana dostarcza lekarzowi niezbędnych informacji o chorobie i pacjencie, takich jak czynniki kliniczne, fizjologiczne i środowiskowe. Zwiększają one skuteczność leczenia.

– Czyli badamy, jaki to jest konkretnie nowotwór u konkretnego chorego i jaki jest jego gospodarz, czyli chory i w ten sposób staramy się dobrać jak najbardziej skuteczne leczenie u konkretnego chorego. To może trochę przypominać sytuację, np. w antybiotykoterapii. Przecież antybiotyków też nie stosujemy mówiąc kolokwialnie, spod dużego palca, tylko wykonujemy odpowiednie testy, sprawdzamy czy dane zakażenie jest wrażliwe, czy oporne na dany antybiotyk, na tej podstawie wybieramy antybiotyk – dodaje prof. Jassem.

Największe efekty medycyna spersonalizowana przynosi przy cukrzycy, chorobie serca, nowotworach czy chorobie Alzheimera. Schorzenia te są bowiem powodowane przez szereg czynników genetycznych i środowiskowych, które mogą różnić się w każdym z przypadków.

Muzyka może przyspieszyć rozwój mowy dziecka

Polki nieodpowiedzialnie używają kosmetyków

Skomentuj