zamknij
Rak szyjki macicy wykrywany szybciej przez testy DNA HPV niż cytologię?

Rak szyjki macicy wykrywany szybciej przez testy DNA HPV niż cytologię?

Testy identyfikujące wirusa HPV powinny być pierwszym narzędziem stosowanym przy wykrywaniu raka szyjki macicy, z kolei sama cytologia powinna być wykonana u pacjentek, u których obecność wirusa HPV została już stwierdzona – donosi The Lancelot Oncology.

http://www.sxc.hu/Wirus HPV (zwłaszcza typy 16 i 18), jest głównym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy . Szacuje się, że te dwa typy wirusa HPV obecne są w blisko 70% inwazyjnych raków szyjki macicy. Dlatego też przeprowadzenie takiego testu u pacjentek w ramach badań profilaktycznych pozwala na wykrycie znacznie więcej przedrakowych zmian niż tradycyjna cytologia . Dzieje się tak, ponieważ pacjentki u których wykryto wirusa HPV, kwalifikowane są natychmiastowo do badania kolposkopowego, które swoją czułością znacznie przewyższa badanie cytologiczne.

Naukowcy próbowali ustalić najbardziej efektywne postępowanie u pacjentek zakażonych HPV, porównując skuteczność testów DNA na HPV do tradycyjnej cytologii. Badania zostały przeprowadzone u 47,000 pacjentek w wieku 25 lat lub starszych, które wykonały badanie cytologiczne pomiędzy majem 2008 a sierpniem 2009. Od każdej pacjentki pobrano zarówno materiał do testu DNA na HPV oraz do cytologii. Kolposkopia została wykonana u wszystkich pacjentek niezależnie od wyniku tych dwóch typów badań.

Okazało się, że testy na HPV były w stanie wyselekcjonować znacznie większą ilość pacjentek ze stanami wysokiego ryzyka nowotworowego, kwalifikujących się do natychmiastowej kolposkopii ( aż 92% badanych kobiet), niż tradycyjna cytologia (53,3% kobiet). Co więcej, w czasie badań dokonano próby łączenia cytologii z testem HPV aby określić czy takie działania są efektywne. Jednak tego typu rozwiązania nie wnosiły zbyt wielu korzyści w porównaniu z wykonaniem samego testu HPV. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że być może cytologia połączona z testem HPV zostanie zastąpiona wyłącznie badaniem HPV kwalifikującym pacjentkę do kolposkopii.

testy na HPV na testy na HPV są już od kilku lat dostępne na polskim rynku. Od niedawna również w niektórych województwach jest możliwe wykonanie tych badań bezpłatnie dzięki refundacji z NFZ .

Sposoby na bezsenność

Zdrowe zęby po krótkiej drzemce – stomatologia w narkozie

Skomentuj