zamknij
Problemy ginekologiczne młodych mam

Problemy ginekologiczne młodych mam

W trakcie ciąży ciało kobiety się zmienia. Mimo, że w tym szczególnym czasie kobiety dbają o siebie i swoje zdrowie intymne, poród jest dużym obciążeniem i może mieć wpływ na problemy ginekologiczne młodych mam.  

Okres po urodzeniu dziecka to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak oprócz troski o nowo narodzone dziecko, młode mamy często borykają się z problemami ginekologicznymi. Infekcje intymne, zespół rozluźnienia pochwy czy nietrzymanie moczu to przypadłości, z którymi zmaga się niejedna kobieta w połogu. W jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić? Odpowiedzi udziela lek. Anna Lisiewicz z Kliniki Vesuna, która na co dzień zajmuje się rozwiązywaniem problemów intymnych kobiet.

Infekcje intymne
W trakcie ciąży i po porodzie kobiety powinny przywiązywać szczególną wagę do dbania o swoje zdrowie intymne. W tym okresie pod wpływem hormonów ciążowych, odczyn pochwy zmienia się, a co za tym idzie, występują zaburzenia równowagi mikrobiologicznej dróg rodnych. Sprzyja to rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają poporodowe obrażenia pochwy i krocza, mające kontakt z odchodami połogowymi,  które zwiększają ryzyko rozwoju infekcji intymnych.

Jakie metody będą w stanie skutecznie pomóc w ich unikaniu? Po pierwsze należy regularnie podmywać oraz dokładnie i delikatnie osuszać miejsca intymne, zwracając uwagę na to, by ręcznik służył nam jedynie do tego celu. W trakcie połogu warto korzystać z jednorazowych ręczników. Ważne jest także, by podmywać się od przodu do tyłu ręką, by uniknąć przenoszenia bakterii z okolicy odbytu w stronę pochwy. Nie wskazane jest używanie do tego celu gąbek, które są siedliskiem drobnoustrojów. Warto zrezygnować na jakiś czas z gorących kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Młodym mamom zaleca się korzystanie z delikatnych preparatów do higieny intymnej oraz używanie bawełnianej, oddychającej bielizny. Ważnym aspektem jest też zbilansowany sposób odżywiania.

Objawami, które mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji dróg rodnych, są m.in.  upławy o nieprzyjemnym zapachu, świąd, pieczenie, obrzęk okolic intymnych, dyskomfort w trakcie oddawaniem moczu. Może wystąpić ból w podbrzuszu, a także gorączka.  W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skorzystać z pomocy swojego lekarza.

Zespół rozluźniania pochwy (VRS)
Zespół rozluźnienia pochwy polega na jej nadmiernym rozciąganiu w wyniku osłabienia tkanek pochwy i otaczających jej struktur. Dolegliwości te szczególnie często dotykają kobiety, rodzące drogami natury, a nasilają – wielokrotne ciąże. Są one także związane z naturalnym procesem starzenia się. Przypadłość ta wpływa m.in. na spadek satysfakcji seksualnej.

Jeszcze do niedawna kobiety cierpiące na zespół VRS musiały poddawać się zabiegom operacyjnym, związanym z koniecznością hospitalizacji czy długim okresem rekonwalescencji. Obecnie napięcie tkanek można zwiększyć dzięki zabiegom laserowego obkurczania pochwy.

Laseroterapia to alternatywa dla metod operacyjnych. Pozwala w sposób minimalnie inwazyjny i bezpieczny rozwiązać kłopotliwą dolegliwość.  W wyniku zabiegu zwiększa się produkcja nowych włókien kolagenowych, w efekcie poprawia się elastyczność i napięcie tkanek pochwy. Efekty zabiegu widoczne są po miesiącu od jego przeprowadzenia, a utrzymują się średnio przez 2 lata. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in. ciąża, karmienie piersią czy infekcje pochwy.

Problem z nietrzymaniem moczu
Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyka 3,8 miliona osób, zdecydowanie częściej kobiety. Na świecie z problemem NTM zmaga się co 3-4 kobieta w wieku średnim. Oprócz wieku i masy ciała, bardzo ważnym czynnikiem, zwiększającym ryzyko wystąpienia tego problemu, jest ilość ciąż oraz rodzaj przebytego porodu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu często pojawia się już w trakcie ciąży i jest spowodowane uciskiem powiększonej macicy na mięsnie dna miednicy. Jeśli zaobserwujemy taką dolegliwość, nawet w trakcie ciąży, warto zasięgnąć konsultacji ginekologa.

Dobór odpowiedniej metody leczenia nietrzymania moczu zależy od przyczyny dolegliwości oraz stopnia jej zaawansowania. Następstwa ciąży i porodu drogami natury wynikają z procesów adaptacyjnych oraz doznanych urazów w obrębie struktur dna miednicy i kanału rodnego. Z tego powodu decyzję o sposobie rehabilitacji powinien podjąć  prowadzący lekarz. Warto zasięgnąć również porady fizjoterapeuty , zajmującego się strukturami dna miednicy.

Skutecznym sposobem, z którego korzysta coraz więcej kobiet, jest wykorzystanie radiofrekwencji do leczenia problemów ginekologicznych. Zabieg ThermiVa, bazujący na tej technologii, wykorzystywany jest m.in. w przypadku zanikowego zapalenia pochwy czy wysiłkowego nietrzymania moczu. Dzięki wykorzystaniu fal radiowych, podczas zabiegu zachodzi efekt termiczny. Pod jego wpływem następuje obkurczanie włókien kolagenowych, a w efekcie zagęszczanie tkanek i poprawa ich kondycji. Dzięki tej technologii kobiety mogą w bezpieczny i bezbolesny sposób odzyskać pierwotne kształty narządów płciowych sprzed ciąży. Zabieg zwiększa nawilżenie pochwy, a dzięki jej obkurczaniu poprawia komfort współżycia. Działa też ujędrniająco na zewnętrzne narządy płciowe, pozwalając  pozbyć się wstydliwych problemów i odzyskać komfort oraz pewność siebie. Co ważne, nie wymaga okresu rekonwalescencji, więc pacjentki mogą powrócić do pełnej sprawności od razu po zabiegu.

dostarczył InfoWire.pl

Zbliża się rewolucja w chirurgii i telemedycynie. Specjalny symulator pozwoli lekarzowi odczuwać każdy nacisk wywołany ruchem robota chirurgicznego

Branża beauty nieustannie się rozwija. Salony kosmetyczne muszą przyciągać klientów dobrze wyszkoloną kadrą i profesjonalnymi kosmetykami

Skomentuj