zamknij
Nowoczesne sprzęty sportowe mogą powodować obciążanie stawów

Nowoczesne sprzęty sportowe mogą powodować obciążanie stawów

Kontuzje kolana są częstymi urazami w narciarstwie, jednak nie dotyczą wyłącznie tej dyscypliny. Zdaniem ortopedy Jacka Jaroszewskiego, jedną z przyczyn rosnącej liczby tych urazów są nowoczesne sprzęty, które ułatwiają wykonywanie sportu, ale zwiększają obciążenia stawów. Do tego dochodzi siedzący tryb życia i rozpoczynanie aktywności sportowej przez osoby zupełnie nieprzygotowane. Ryzyka kontuzji nie da się całkowicie wyeliminować, ale można je ograniczyć przez odpowiedni trening i ćwiczenia czucia głębokiego.

Urazy kolana stanowią około 30-40 proc. kontuzji narciarskich. Większość z nich dotyczy więzadeł, głównie więzadła pobocznego piszczelowego, którego uszkodzenia zdarzają się najczęściej u narciarzy początkujących i średniozaawansowanych, więzadła krzyżowego przedniego, a także łąkotek. Kontuzje stawu kolanowego dotyczą również innych dyscyplin, które wymagają silnych manewrów tą częścią kończyny.

– Najwięcej kontuzji dotyczących kolan jest związanych ze sportami, gdzie mamy dużo nagłych zwrotów, zatrzymań, startów, wyskoków, zeskoków, czyli w popularnych dyscyplinach typu tenis, a z dyscyplin zespołowych: piłka nożna, koszykówka, siatkówka i tym podobne – mówi, agencji informacyjnej Newseria Lifestyle, dr n. med. Jacek Jaroszewski lekarz Reprezentacji Polski w piłce nożnej ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Ortopeda dodaje, że urazów kolana zimą można nabawić się nie tylko zjeżdżając na nartach.

– W okresie zimowym wszyscy wchodzimy na hale sportowe, które zapewniają nam dzisiaj coraz bardziej przyczepne podłoże, a producenci butów sportowych zapewniają nam coraz bardziej przyczepne obuwie. Wiąże się to z tym, że te przeciążenia są o wiele większe – tłumaczy Jacek Jaroszewski.

Nieodpowiedni sprzęt nie jest jedyną przyczyną przeciążenia. Często dochodzi do niego u osób, które prowadzą siedzący tryb życia i wyjeżdżają na tzw. aktywny narciarski wypoczynek bądź rozpoczynają trenowanie innego sportu zupełnie bez przygotowania.Profilaktyka urazów polega na regularnym wysiłku i stopniowym zwiększaniu długości i intensywności treningów. Bardzo istotne są również ćwiczenia czucia głębokiego, czyli propriocepcji, które poprawiają równowagę, koordynację ruchów oraz stabilizację stawów. W licznych badaniach zaobserwowano, że tego typu aktywność zmniejsza ryzyko kontuzji kolana oraz poprawia efekty rehabilitacji po przebytym urazie.

W większości przypadków kontuzji kolana rokowanie jest pomyślne. Jeżeli jednak objawy zostaną zbagatelizowane, może dojść do trwałego ograniczenia sprawności stawu.

Coraz więcej gwiazd przechodzi na wegetarianizm. Ostatnio Olga Frycz

Operacja plastyczna po ciąży podnosi samoocenę kobiet

Skomentuj