zamknij
Kawalerowie i panny cierpią na to rzadziej

Kawalerowie i panny cierpią na to rzadziej

Czy stan cywilny może mieć wpływ na nasze zdrowie? Badania polskiego Instytutu Reumatologii i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dowodzą, że na bóle pleców i stawów najrzadziej skarżą się panny i kawalerowie. Wstąpienie w związek małżeński nie ma tu jednak nic do rzeczy. Liczy się wiek.

Na bóle pleców i stawów skarży się już ponad 20 mln Polaków. Problem ten częściej dotyczy kobiet, wynika z badań Instytutu. – Mówimy o dolegliwościach, które przewlekle dotykają najczęściej osób starszych, ale tendencje są niepokojące. Okresowe bóle pleców odczuwają nawet dzieci – wskazuje Tomasz Siemieniuch z polskiej firmy farmaceutycznej.

Najrzadziej na dolegliwości reumatyczne, w tym bóle kręgosłupa, skarżą się osoby w stanie wolnym, co bezpośrednio wiąże się z młodszym wiekiem badanych. Jak się okazuje na ból pleców i stawów istotnie wpływa też nasze wykształcenie, a co za tym idzie wykonywana praca. I tak do częstych bólów kręgosłupa przyznają się osoby z wykształceniem podstawowym. Pracujących za biurkiem ból nie omija, jednak pojawia się zdecydowanie rzadziej.

Czym zatem leczyć popularne lumbago? W aptekach znajdziemy wiele preparatów przeciwbólowych, zarówno w formie tabletek, jak i maści. Warto czytać ulotki. Część tubek zawiera farmakologiczne środki przeciwbólowe, skuteczność innych opiera się na formułach ziołowych. Jeśli bóle są rzadkie zacznijmy od odpowiednich ćwiczeń rozluźniających mięśnie i zaopatrzmy się w karnet na basen. Przy częstych bólach pleców i stawów nie wykluczajmy kuracji ziołowej. Znany jako aromatyczna przyprawa do pierników, kwiat goździkowca z powodzeniem od lat stosowany jest w farmacji właśnie przy przewlekłych bólach pleców i stawów czy kanałowym leczeniu zębów. W aptece znajdziemy go między innymi w żelach z serii Terapia z ekstraktem goździka korzennego. – Nie strońmy przy tym od gimnastyki, siedząc przy biurku pamiętajmy o właściwej, niezgarbionej postawie, nie podnośmy też z marszu ciężkich przedmiotów – dodaje Siemieniuch.

Dieta niemowlaka

Polskie dzieci są coraz grubsze

Skomentuj