zamknij
Jak leczyć trądzik?

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku należy rozpocząć od prawidłowej diagnozy jego rodzaju. W tej sprawie należy udać się do sprawdzonego gabinetu dermatologicznego w Krakowie lub innym większym mieście. Trądzik, w zależności od odmiany i nasilenia, leczy się miejscowo lub ogólnie. Najczęściej trądzik leczy się przy pomocy witaminy A, izotrytenoiny oraz antybiotyków.

Retinoidy w leczeniu trądziku
Wprowadzenie retinoidów (substancji składających się z witaminy A i jej analogów) było prawdziwym przełomem w dermatologii. Witamina ta odgrywa bowiem niezwykle ważną rolę w procesie wzrostu oraz regeneracji komórek nabłonka.

Izotrytenoina jest powszechnie stosowanym retinoidem w leczeniu trądziku o silnym nasileniu. Ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Osłabia działanie gruczołów łojowych, których nadmierna aktywność przyczynia się do wytwarzania nadmiernej ilości łoju, który tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii powodujących trądzik. Przed zastosowaniem kuracji izotrytenoiną należy bardzo dokładnie zapoznać się z zasadami terapii, jej możliwymi powikłaniami oraz przeciwwskazaniami.

Antybiotyki na trądzik

Antybiotyki w terapii trądziku mają za zadanie zmniejszyć liczbę bakterii odpowiedzialnych za charakterystyczne dla trądziku krosty i zaskórniki. Kuracja antybiotykowa zazwyczaj jest długa, a jej efekty mogą być krótkotrwałe. Niemniej jednaj, antybiotyki są uważane przez wielu specjalistów pracujących w gabinetach dermatologicznych w Krakowie i innych rejonach kraju za bezpieczniejsze niż retinoidy i dlatego wielu dermatologów decyduje się na nie w pierwszej fazie leczenia.

Dieta na trądzik
Odwiedzając gabinet dermatologiczny w Krakowie, Poznaniu lub innym mieście nie zapominajmy, że zdrowie cery nie może być uzależnione tylko od środków farmakologicznych. Zdrowy styl życia, w tym prawidłowo zbilansowana dieta mają ogromne znaczenie dla zdrowia skóry. W walce z trądzikiem warto zrezygnować ze słodyczy, a także tłustych i przetworzonych potraw, a w zamian wybierać produkty bogate z witaminy, cynk i błonnik.

Zabiegi dla młodzieży w Hotelach SPA Dr Irena Eris

Już nie Egipt, a Grecja najpopularniejszym celem tegorocznych wakacji zagranicznych. Turyści zamieniają Egipt na Tunezję.

Skomentuj