zamknij
Dwa miliony Polaków choruje na przewlekłą chorbę płuc

Dwa miliony Polaków choruje na przewlekłą chorbę płuc

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2030 roku przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POChP, będzie trzecią najczęstszą przyczyną zgonów. Polega ona na postępującym, niecałkowicie odwracalnym ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jest to najczęstsza przewlekła choroba układu oddechowego, a jej przyczyną jest głównie dym papierosowy.

– W Polsce choruje na nią około 2 mln osób, a rocznie ginie z jej powodu około 14-15 tys. chorych. WHO szacuje, że ta choroba w 2030 roku będzie na trzecim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę zgonów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle prof. Paweł Śliwiński, wiceprezes zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Najczęstszą przyczyną choroby jest palenie papierosów, również bierne. Za 10-20 proc. przypadków POChP odpowiada narażenie na przemysłowe pyły. Palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży oraz inne czynniki wpływające na wzrost płuc w okresie prenatalnym podwyższają ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w dorosłości.

– Dymy drażnią drogi oddechowe i powodują stan zapalny w oskrzelach i pęcherzykach płucnych. W miarę nasilania się choroby dochodzi do zmniejszania pojemności płuc. Jeżeli mamy mniejszą pojemność płuc, to przy wysiłku pojawia się duszność i nasza tolerancja wysiłku się zmniejsza. Możliwości wykonywania codziennych czynności się ograniczają – tłumaczy Paweł Śliwiński.

Profesor dodaje, że choroba obciąża budżet państwa, ponieważ często zmusza pacjentów do przechodzenia na wcześniejsze renty. Wymaga również kosztownego leczenia, w tym farmakoterapii, a w cięższych przypadkach tlenoterapii, mechanicznego wspomagania wentylacji płuc, a nawet operacji chirurgicznej.

Główne objawy POChP, czyli duszność, kaszel i odksztuszanie plwociny, są często mylone z innymi chorobami, np. astmą. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się spirometrię. Nie da się całkowicie odwrócić zmian następujących w przebiegu choroby, jednak odpowiednie leczenia połączone z zaprzestaniem palenia mogą zatrzymać jej postępy.

Innowacyjny zabieg wykorzystujący kilka rodzajów peelingu silnie wpływa na regenerację skóry

Najczęstszym błędem popełnianym przez ćwiczących jest brak odpowiedniego programu treningowego

Skomentuj