zamknij
Biała Niedziela w Toruniu

Biała Niedziela w Toruniu

22 września 2013 r. w godz. 9.00-14.00 w Akademickiej Przychodni Lekarskiej UMK w Toruniu odbędzie się „Biała Niedziela” poświęcona wczesnemu wykrywaniu czerniaka i innych nowotworów skóry. Ruszyły zapisy.

fot. UM Toruń, materiały prasoweBiała Niedziela” będzie miała miejsce w Akademickiej Przychodni Lekarskiej UMK przy ul. Gagarina 39, tuż obok Klubu Studenckiego „Od Nowa” w godz. 9:00-14:00. Zapisy telefoniczne pod numerem 56 611 43 41 i 611 47 76. Zapisy potrwają do wyczerpania limitu miejsc. Rejestracja w godz. 9:00-14:00.

Osobom zainteresowanym zostanie podana przybliżona godzina wizyty. Chętni do poddania się badaniom, którzy nie dopełnili obowiązku wcześniejszej rejestracji, będą przyjmowani tylko w przypadku zwolnienia miejsc. Pierwszeństwo będą mieli pacjenci, którzy zarejestrują się telefonicznie.

Biała Niedziela” ma na celu przeprowadzenie masowych badań skóry pod kątem onkologicznie niepokojących zmian oraz zwiększenie społecznej świadomości o zagrożeniu czerniakiem: potrzebie systematycznego kontrolowania skóry i wczesnego reagowania na wystąpienie objawów.

Akcja organizowana jest przez Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na UMK pod kierownictwem prof. Barbary Chwirot z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK oraz we współpracy z lekarzami z naszego regionu. Przedsięwzięcie wspiera finansowo Gmina Miasta Toruń.

fot. UM Toruń, materiały prasowePodczas kolejnej odsłony akcji pacjentów przyjmować będzie zespół lekarzy specjalistów: dr Zbigniew Michniewicz (chirurg, onkolog) i dr Janusz Józefowicz (onkolog) ze Szpitala Miejskiego w Toruniu, lek. med. Jacek Hoffman, dr n. med. Edward Krajewski z Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy i dr n. med. Jarosław Redziński z Wojewódzkiej Poradni Onkologicznej w Toruniu.

Tradycyjnie dokonają oni wstępnej oceny zmian skórnych i w razie potrzeby skierują pacjentów na dalsze badania unikalną, opracowaną przez naukowców z UMK, metodą fluorescencyjną. Jest ona bezpieczna, nieinwazyjna i sprawdzona podczas wieloletnich testów. Badanie jednego podejrzanego miejsca na skórze zajmuje zwykle około 15 minut i z tego powodu zostanie przeprowadzone w terminie późniejszym (dzień i godzina zostaną ustalone z pacjentem po wstępnym badaniu). Jeśli podczas badania fluorescencyjnego okaże się, że istnieje konieczność dalszych konsultacji, wówczas pacjent zostanie skierowany do specjalisty-chirurga onkologa. Dzięki pomocy Gminy Miasta Toruń i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wszystko odbędzie się bezpłatnie.

Podczas każdej „Białej Niedzieli” dochodziło do wykrycia kilku przypadków czerniaka. Poza tym organizatorzy akcji informują, że z roku na rok rośnie w Toruniu procent osób zgłaszających się na badania z czerniakiem we wczesnych, dobrze rokujących dla sukcesu leczenia, stadiach.

Koniec lata, szansą na późne wakacje

Okulistka z Polski otworzy gabinet w Kamerunie

Skomentuj