zamknij
Regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego, zapobiega efektowi jo-jo w leczeniu zębów

Regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego, zapobiega efektowi jo-jo w leczeniu zębów

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do stomatologa, jest kamień nazębny. Przyczyną gromadzenia się osadów w jamie ustnej jest m.in. nieprawidłowa dieta i palenie papierosów. Aby zapobiec powikłaniom i tzw. efektowi jo-jo, konieczne jest wykonanie zabiegu usuwania kamienia dwa razy do roku. W profilaktyce ważne są również odpowiednia higiena jamy ustnej i właściwe odżywianie.

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, która osadza się na skutek działania wielu czynników, m.in. diety i palenia papierosów. Oprócz efektów estetycznych, takich jak odbarwienie zębów, doprowadza również do podrażnienia dziąseł, które może przerodzić się w zapalenie, a także zwiększa ryzyko ubytków.

– Bardzo prostym sposobem usunięcia tych osadów jest zabieg piaskowania, czyli usunięcie osadów nazębnych oraz zabieg skalingu, czyli usunięcie kamienia nazębnego. Pacjenci stale te zabiegi muszą odnawiać w sytuacji, kiedy de facto likwidujemy tylko i wyłącznie skutek a nie przyczynę problemu. Możemy powiedzieć o takim efekcie jo-jo, który funkcjonuje w stomatologii – mówi Krzysztof Kowalczyk – stomatolog, w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

W przypadku wad ortodontycznych, takich jak stłoczenie zębów, dokładna higiena jamy ustnej jest utrudniona. Wtedy gromadzenie osadów i kamienia nazębnego postępuje szybciej. Osoby z tego typu problemami powinny rozważyć leczenie ortodontyczne, które ułatwi usuwanie i profilaktykę kamienia nazębnego.

Według Krzysztofa Kowalczyka, bardzo ważna jest edukacja pacjentów, którzy sami powinni wiedzieć jak rozpoznać kamień nazębny i kiedy potrzebny jest skaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego.

– My rekomendujemy wykonanie dwóch takich zabiegów w przeciągu roku. Jeżeli tendencja do powstawania osadów jest większa, wówczas ewentualnie taki zabieg wykonywany jest częściej – tłumaczy stomatolog.

Po usunięciu kamienia nazębnego wykonuje się tzw. polishing, czyli polerowanie, które ma spowolnić ponowne odkładanie się kamienia nazębnego. Pomóc w tym mogą również: regularne szczotkowanie zębów, codziennie stosowanie nici dentystycznej, spożywanie twardych owoców i warzyw oraz unikanie węglowodanów przetworzonych, takich jak słodycze i słodzone napoje.

Zaburzenia snu dotykają coraz więcej osób. Niezależnie od wieku

Dieta portfolio równie skutecznie jak leki obniża cholesterol

Skomentuj