zamknij
Ekspert Deloitte: stawka VAT na wyroby medyczne może wzrosnąć

Ekspert Deloitte: stawka VAT na wyroby medyczne może wzrosnąć

Jest niestety dość prawdopodobne, że stawka VAT na większość wyrobów medycznych wzrośnie z 8 do 23 proc. VAT. Oznacza to istotny wzrost cen dla ostatecznego konsumenta, czyli np. szpitali, czy pacjentów. Zgodnie z prawem unijnym Polska ma dość ograniczone możliwości uniknięcia zmiany przepisów w tym zakresie. – uważa Krzysztof Wilk, Starszy Menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.

http://www.sxc.hu/Zgodnie z przepisami UE (Dyrektywa 2006/112) obniżona stawka może być stosowana jedynie przy sprzęcie medycznym, czy urządzeniach, które służą łagodzeniu skutków lub leczeniu niepełnosprawności.

Niedawno, Trybunał Sprawiedliwości UE uznał na tym tle, że Hiszpania zobowiązana jest do podniesienia stawki na produkty służące osobom chorym, które jednak nie są osobami niepełnosprawnymi. Trybunał nie zgodził się przy tym na szeroką wykładnię pojęcia niepełnosprawności używaną przez WHO, zgodnie z którą za osobę niepełnosprawną należy uznać każdą osobę dotkniętą chorobą prowadzącą do niepełnosprawności.

Wręczono statuetki w plebiscycie „Złote Krople Rosy” w ramach kampanii „Rak. To się leczy!”

Mężczyźni chcą korzystać ze Spa

Skomentuj