zamknij
Fakty i mity na temat sztucznych piersi – zapytaliśmy o nie lekarza!

Fakty i mity na temat sztucznych piersi – zapytaliśmy o nie lekarza!

Uniemożliwiają uprawianie sportu, nie pozwalają na naturalne karmienie niemowlaka, nie wyglądają naturalnie, a nawet trzeba je wymieniać co kilka lat – to tylko niektóre z „rewelacji”, jakie na temat sztucznego biustu można przeczytać w internecie. Które z nich są faktem, a które mitem? Aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości, o komentarz poprosiliśmy dra. Michała Charytonowicza – chirurga plastyka.

Nienaturalny wygląd gwarantowany?

To, że wszystkie sztuczne piersi można rozpoznać już na pierwszy rzut oka i wyglądają one bardzo nienaturalnie, jest jednym z najczęściej powtarzanych argumentów przeciwko zabiegowi ich powiększania. W rzeczywistości jednak niewiele jest w nim prawdy. – To, czy biust będzie wyglądać naturalnie, w dużej mierze zależy od samej pacjentki i efektu, jaki chce osiągnąć. Dobrze dobrana i anatomicznie dopasowana wkładka może sprawić, że ten zoperowany będzie praktycznie nie do odróżnienia od naturalnego – mówi dr Michał Charytonowicz, chirurg plastyk ze Szpitala Medicover w Warszawie. – Kluczowe jest, aby dobierając implant wziąć pod uwagę kilka indywidualnych parametrów takich jak budowa ciała oraz kształt i szerokość klatki piersiowej pacjentki. Jeśli kobieta nie wie, na jaki rozmiar nowego biustu się zdecydować, powinna przedyskutować to z lekarzem, poprosić o wizualizację, poznać różne opcje. Należy bowiem pamiętać, że to nie sama wielkość piersi decyduje o ich sztucznym wyglądzie, a lekceważenie proporcji ciała – dodaje.

Implanty anatomiczne tylko dla niskich kobiet?

Zanim odpowiemy na to pytanie warto zaznaczyć, że wkładka, która będzie powiększać biust pacjentki, może być okrągła albo anatomiczna. – Wkładki anatomiczne mają naturalny kształt, który daje efekt powiększenia piersi, ale jest to bardzo dyskretna zmiana – tłumaczy dr Michał Charytonowicz. – Implanty okrągłe natomiast są zdecydowanie bardziej efektowne. To, czy po ich zastosowaniu zauważalne będzie, że nad danym biustem pracował chirurg plastyczny, nie musi być jednak oczywiste – wszystko zależy od tego, czy rozmiar wkładki zostanie odpowiednio dobrany do sylwetki pacjentki – dodaje.

Mając na uwadze powyższe niskim i szczupłym kobietom, które miały bardzo mały biust przed operacją, zaleca się zwykle implanty anatomiczne. Nie należy jednak przyjmować tego za regułę, bo wszystko zależy od ustaleń i oczekiwań pacjentki. – Podczas wstępnej rozmowy staramy dowiedzieć się, jaki efekt chciałaby uzyskać kobieta. Poza jej oczekiwaniami zawsze należy wziąć pod uwagę także jej sylwetkę, to, jak duży biust ma przed operacją, w którym miejscu piersi będziemy wszczepiać implant – mówi dr Michał Charytonowicz ze Szpitala Medicover.

Sztuczny biust uniemożliwia karmienie piersią?

Prawdą jest to, że lekarze czasem radzą, by zabiegowi powiększenia piersi poddać się dopiero po urodzeniu dziecka, jednak nie ma to nic wspólnego z możliwością naturalnego karmienia niemowlaka. Wstrzymanie się z operacją jest po prostu korzystniejsze ze względów praktycznych i estetycznych. – To normalne, że po urodzeniu dziecka nie tylko biust, ale często cała sylwetka ulegają pewnym zmianom. Dlatego dobrze jest poczekać z interwencją chirurga plastycznego do pierwszego porodu, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do wahań wagi. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że fakt nieposiadania dzieci i chęć urodzenia ich oraz kamienia piersią dopiero w dalszej przyszłości, nie jest żadnym medycznym przeciwskazaniem do wykonania operacji i równie dobrze można poddać się jej jeszcze przed ciążą – mówi dr Michał Charytonowicz. Jak podkreślają lekarze, silikonowy biust nie wpływa też w żaden sposób na produkcję czy skład mleka matki.

Posiadaczki sztucznego biustu nie mogą uprawiać sportu?

To prawda, że intensywne ćwiczenia po operacji piersi nie są wskazane – ale tylko przez pierwsze dwa miesiące! Jak wyjaśnia dr Michał Charytonowicz ze Szpitala Medicover: – Sama operacja biustu trwa od jednej do dwóch godzin, a następnie pacjentka musi spędzić w naszej klinice jedną dobę. Powrót do codziennej aktywności zajmuje zwykle maksymalnie 10 dni. Ważną informacją dla pań jest to, że wysiłku fizycznego należy unikać przez dwa kolejne miesiące. Warto też wtedy nosić specjalny stanik, który przyśpiesza powrót do formy. Takie powstrzymanie się od sportów czy dźwigania ciężkich przedmiotów nie jest jednak niczym wyjątkowym, podobna ostrożność zalecana jest po większości różnego rodzaju operacji, nie tylko tych plastycznych.

Implanty piersi należy wymieniać co kilkanaście lat?

Implanty zakładane są raz na całe życie i nie ma konieczności ich wymiany. Co prawda od jakiegoś czasu toczy się w mediach dyskusja o tym, czy warto, aby osoby, które zoperowały biust kilkanaście lat temu, wymieniły wkładki na te nowszej generacji, ale taka decyzja jest uzależniona od indywidualnego nastawienia i potrzeb pacjentki. – Wszystkie implanty piersi powinny być objęte dożywotnią gwarancją. Warto więc zapytać o nią wybraną klinikę jeszcze przed poddaniem się zabiegowi – mówi dr Michał Charatynowicz.

Źródło: www.newsrm.tv

Polski standard leczenia szpiczaka niższy niż w Rumunii. Pacjenci apelują o pozostawienie ważnego leku na liście refundacyjnej i wprowadzenie nowych

Polscy naukowcy stworzyli prototyp światła, które może zastąpić słońce. To przełomowe odkrycie pomoże w misjach kosmicznych i leczeniu depresji

Skomentuj