zamknij
Trądzik – nie tylko młodzieńcza przypadłość!

Trądzik – nie tylko młodzieńcza przypadłość!

Kojarzony głównie z okresem dojrzewania, coraz częściej dotyka także osoby dorosłe. Zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta czy stres mogą przyczyniać się do powstawania tej dolegliwości w dojrzałym wieku.

Najpopularniejszych schorzeniem dotykającym zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe, jest trądzik pospolity, dostrzegalny przede wszystkim w obszarach łojotokowych: na twarzy, ramionach oraz plecach. Prowadzi do powstawania zmian skórnych – krost,  zaskórników czy torbieli ropnych, a nieleczony może wywołać widoczne powikłania w formie blizn czy przebarwień, a nawet zaburzenia emocjonalne. Skąd się bierze i jak skutecznie radzić sobie z tą przypadłością?

Przyczyny trądziku u dorosłych
Choć trądzik był domeną głównie ludzi młodych i wiązał się z okresem zmian hormonalnych, to od kilkunastu lat coraz częściej jest zauważalny również u osób po trzydziestce. Najczęstszymi powodami powstawania trądziku u dorosłych są:

  • nadmierne rogowacenie skóry, powodujące zatrzymanie łoju w skórze i w efekcie powstawanie zmian trądzikowych,
  • zaburzenia hormonalne i nadmierne pobudzenie produkcji sebum,
  • namnażanie się bakterii, wydzielających substancje drażniące, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych i bolesnych zaczerwienień.

Objawy może zaostrzyć również stres, nieodpowiednia dieta, m.in. z dużą ilością węglowodanów i tłuszczy, a także spożywanie alkoholu.

Jak radzić sobie z problemem?
W porównaniu do okresu młodzieńczego, u dorosłych osób trądzik może przebiegać dużo ciężej, często jest też trudniejszy do wyleczenia. Widząc pierwsze pojawiające się objawy, warto skonsultować się z doświadczonym dermatologiem. Próba samodzielnego radzenia sobie z tą przypadłością, np. poprzez wyciskanie wykwitów skórnych, może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego – w wyniku takich działań możemy doprowadzić nie tylko do rozsiania trądziku na całej twarzy, ale też do powstania widocznych blizn.

Metodami walki z trądzikiem są: antybiotykoterapia, retinoidy oraz laseroterapia. Co ważne, wymienionych metod nie należy ze sobą łączyć – przykładowo leczenie ogólne lub miejscowe jest przeciwskazaniem do zabiegów laserowych – wyjaśnia lek. Agnieszka Drożniak z Kliniki Medycyny Estetycznej Vesuna.

Antybiotyki działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Powinno się je przyjmować przy średnio nasilonym trądziku nie dłużej niż przez 3 miesiące, jednocześnie stosując ochronne probiotyki. Retinoidy to pochodne witaminy A, przyspieszające złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka i pomagające w leczeniu stanów zapalnych. Z kolei zabiegi laserowe pomagają w leczeniu stanów zapalnych, kurczeniu grudek trądzikowych, mają też właściwości antybakteryjne. Po wykonaniu zabiegu skóra jest zaczerwieniona, może się też pojawić obrzęk, który zniknie do 48 godzin od jego przeprowadzenia.

Usuwanie nieestetycznych pamiątek po trądziku
Trądzik u dorosłych jest nie tylko trudniejszy do wyleczenia. Dużo częściej powoduje też powstawanie szpecących blizn i przebarwień. W trwałym usunięciu nieestetycznych śladów po trądziku często jest w stanie pomóc jedynie medycyna estetyczna.

Laser Discovery Pico to jeden z najnowocześniejszych, dostępnych na rynku urządzeń, które pomaga w usuwaniu zmian skórnych, będących efektem przebytego trądziku. Jednolita wiązka, zastosowana w laserze, pozwala usunąć występujące nierówności i stymulować procesy odbudowy skóry. W trakcie zabiegu nierówny naskórek likwidowany jest warstwowo, dzięki czemu możliwe jest bardzo precyzyjne usunięcie nieestetycznych zmian – dodaje lek. Drożniak.

Pełne gojenie skóry następuje zwykle po 7 dniach. Do osiągnięcia zadowalającego efektu zwykle należy wykonać zabieg kilkakrotnie. Z kolei aby zapobiec nawrotom choroby konieczne jest regularne dbanie o odpwiednią pielęgnację oraz wilgotność skóry. Po zabiegu należy unikać również ekspozycji słonecznej, więc osoby borykające się z tym problemem powinny zastanowić się nad laseroterapią jeszcze przed nastaniem lata.

 

dostarczył InfoWire.pl

04.02.2018 Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z jakimi wyzwaniami zmierza się pacjent onkologiczny?

Polacy starzeją się szybciej niż większość Europy

Skomentuj