zamknij
Wyjazd z niemowlakiem nad morze

Wyjazd z niemowlakiem nad morze

Plażowanie z maluchem to kusząca wizja spędzenia wakacji, jednak wielu rodziców małych dzieci zastanawia się, czy to bezpieczne? I co niemowlę może robić na plaży?

Wbrew obiegowym opiniom, nawet półroczny maluch może razem z mamą lub tatą pluskać się w morzu. Słona woda działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i hartuje organizm. Jednak taka kąpiel nie powinna jednak trwać dłużej niż 5-6 minut. Po wyjściu na brzeg należy koniecznie opłukać dziecko słodką, ciepłą wodą z plażowego prysznica albo z butelki. – „Do kąpieli przydadzą się specjalne rękawki pływackie – radzi Marta Jakobielska z Witajludziku.pl. – Można kupić także specjalne kółko pływackie z bezpiecznym „wsadem” dla niemowląt. Przed wejściem do wody trzeba też oczywiście sprawdzić, czy nie kryją się w niej niespodzianki w postaci meduz albo wodorostów.”

Dlaczego wyjeżdżamy z dziećmi nad morze?

Pediatrzy polecają wczasy nad Bałtykiem niejadkom, alergikom i dzieciom, które często chorują. Morskie powietrze, nasycone jodem, ma dobroczynny wpływ na drogi oddechowe malucha, a także na jego odporność. Ponadto wysokie ciśnienie panujące nad morzem sprawia, że niemowlę czuje się tam lepiej, a jego organizm przyswaja więcej tlenu.

Aby wyjazd spełnił swe zadanie, powinien trwać przynajmniej 6 tygodni, ponieważ przez pierwsze kilka dni dziecko będzie przyzwyczajać się do nowego środowiska. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by już od pierwszych chwil nad morzem cieszyć się słońcem. – „Podczas jednorazowego wyjścia rodzice z małymi dziećmi powinni spędzać na plaży maksymalnie 1-2 godziny – mówi Marta Jakobielska, właścicielka firmy doradczej WitajLudziku, która pomaga młodym rodzicom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. – Promienie słoneczne, wiatr i bryza morska są relaksujące dla dorosłych, natomiast małym dzieciom dostarczają mnóstwa nowych wrażeń, pobudzając jednocześnie wszystkie bodźce”. Zbyt dużo nowych doznań, może jednak sprawić, że dziecko stanie się nerwowe, lepiej wtedy skrócić spacer i wrócić do zacisznego pokoju.

Odpowiednia pora na plażowanie

Wychodząc na plażę, musimy pamiętać, że skóra niemowlęcia nie wytwarza jeszcze melaniny, czyli barwnika zabezpieczającego przed promieniowaniem UV. Termoregulacja organizmu również nie działa tak sprawnie, jak u dorosłego. Na plażę z maluchem najlepiej wybrać się wczesnym rankiem, do godziny 10 albo po południu, po 16.

Dzieci, które skończyły 3 miesiące, należy przed każdym wyjściem na słońce starannie smarować kremem z wysokim filtrem UV. Niestety, takich preparatów nie można stosować w przypadku młodszych niemowląt. Aby dziecko korzystało ze słońca bezpiecznie, warto kupić mu specjalny plażowy półnamiot. Niezbędne będzie nakrycie głowy – kapelusz albo czapka z szerokim daszkiem.

Kąpiel w morzu i ściganie z falami to ulubiona zabawa starszych dzieci. Młodsze zafascynowane będą gigantyczną piaskownicą, czyli plażą. Warto zabrać ze sobą odpowiednie zabawki, np. wiaderko w formie zamku, foremki w kształcie zwierzątek i statków oraz łopatki i grabki. Zabawki austriackiej firmy GOWI wykonane z wysokiej jakości materiałów rodzice znajdą w internetowym sklepie Kidy.pl. – „Zapraszamy rodziców do Kidy.pl , gdzie w lipcu znajdą mnóstwo promocji na produkty związane z wakacjami” – zachęca Agata Chmielewska , Specjalista ds. Sprzedaży Internetowej. – „Oprócz zabawek szczególnie polecamy produkty przydatne w czasie podróży z małym dzieckiem np. podgrzewacz samochodowy Canpol czy Gotowe do picia mleko Humana. Oczywiście w promocyjnych cenach.”– dodaje Agata Chmielewska.

Gdy niemowlę chce pić

W podręcznej torbie plażowej nie może zabraknąć wody do picia. Warto zabrać wodę dla niemowląt Humana, która jest specjalną wodą przeznaczoną do przyrządzania wszystkich rodzajów mleka, kaszek i herbatek dla niemowląt i małych dzieci. Może być także podawana jako czysta woda do gaszenia pragnienia, ponieważ nie trzeba jej przegotowywać.

„Do picia maluszkowi można podawać również herbatki dla niemowląt Humana – herbatkę na brzuszek, koperkową z kminkiem, ziołową lub owocową”. – mówi Monika Gąska , Brand Manger Humana – „Można je przygotować błyskawicznie przed wyjściem na plażę. Do butelki lub kubeczka należy wlać 100 ml przegotowanej ciepłej wody lub wody dla niemowląt Humana, a następnie dodać herbatkę i gotowe”.

Bez względu na to, jak bardzo sami lubimy wypoczynek na plaży, musimy przez cały czas zwracać uwagę na to, jak czuje się maluch. Jeśli zaczyna płakać i staje się nerwowy, następnego dnia nie idźmy na słońce. Spacer po nadmorskim lesie lub parku będzie równie przyjemny.

W ciąży na wakacjach

Wakacje za granicą z niemowlakiem

Skomentuj