zamknij
Królowa Sylwia nagradza studentki pielęgniarstwa za zaangażowanie w opiekę nad osobami starszymi

Królowa Sylwia nagradza studentki pielęgniarstwa za zaangażowanie w opiekę nad osobami starszymi

Kolejna edycja konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii 2017 już za nami, który w  tym roku został przeprowadzony aż w czterech krajach. Podczas konkursu studenci pielęgniarstwa mieli za zadanie zaproponować rozwiązania usprawniające codzienną opiekę nad osobami starszymi, w tym również chorującym na demencję. 19 kwietnia w Pałacu Królewskim w Sztokholmie Jej Wysokość Królowa Sylwia oficjalnie zakończyła tegoroczną edycję i pogratulowała zwycięzcom nagrody.

Cztery pomysły – cztery rozwiązania wspierające opiekę

Tegoroczna edycja konkursu obfitowała w szereg pomysłów, które miałyby usprawnić codzienną opiekę nad osobami starszymi i chorującym na demencję, poprawić jakość ich życia, jak również ułatwić pracę samym opiekunom – podkreśla Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover, organizator polskiej edycji Konkursu. Spośród setek zgłoszeń, które wpłynęły do organizatorów konkursu w każdym z krajów, wyróżniono pomysły, które urzekły jury swoją prostotą i były odpowiedzią na potrzeby w opiece nad osobami starszymi. Każdy z nich w pewien sposób nawiązywał także do specyfiki oraz standardów opieki w poszczególnych krajach – dodaje.

– Przyglądając się pracom tegorocznych laureatek Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii można śmiało powiedzieć, że każdy z tych pomysłów wskazywał na dużą kreatywność, zaangażowanie w tematykę opieki nad osobami chorującymi na demencję, jak również ogromną świadomość wyzwań i potrzeb jakie się z nią wiążą – tłumaczy mgr Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, przedstawicielka jury polskiej edycji konkursu. Z pewnością możliwość wdrożenia tych rozwiązań w życie byłaby niezwykłym ułatwieniem zarówno dla pielęgniarek i opiekunów, jak również samych pacjentów – dodaje.

Nowoczesne technologie i rozwiązania przywołujące emocje

Tegoroczne zwycięskie pomysły opierały się zarówno na wykorzystaniu w opiece nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które mogą w znacznym stopniu pomóc pielęgniarkom w sprawowaniu opieki nad chorymi, jak i terapii przywołujących emocje i ułatwiających nawiązanie relacji z chorym. Jednym z technologicznych rozwiązań tegorocznego konkursu jest pomysł laureatki z Finlandii.  Katri Sajama zaproponowała stworzenie dźwiękowego systemu wbudowanego w drzwi pokoi podopiecznych, który po naciśnięciu klamki, symulując głos znajomej pielęgniarki bądź członka rodziny podopiecznego, tłumaczyłby gdzie dana osoba się znajduje i uspakajał chorego. Jak zawraca uwagę laureatka osoby z demencją często czują się zagubione, nie wiedzą kim są ani gdzie przebywają, szukając pomocy próbują wyjść na zewnątrz, niestety najczęściej spotykają się z barierą zamkniętych drzwi, które mają je chronić. Tego typu rozwiązanie mogłoby uspokoić i wyciszyć pacjentów, sprawić, że słysząc znajomy głos, mogliby poczuć się bezpiecznie.

Innym technologicznym rozwiązaniem, mającym z kolei pomóc w organizacji opieki nad osobami starszymi jest pomysł laureatki z Niemiec – Berit Ehmann, która zaproponowała opracowanie systemu powiadomień, wspomagającego pracę opiekunów w domach opieki, który w jasny sposób sygnalizowałaby personelowi, jakiego rodzaju i jak pilnej pomocy potrzebuje podopieczny. Często pielęgniarki proszone o pomoc nie wiedzą czy dane wezwanie pacjenta związane jest z  zagrożeniem jego zdrowia i życia, czy może to prosta pomoc przy skorzystaniu z toalety, podaniu szklanki wody. Stąd, zdaniem laureatki, wdrożenie systemu, który sygnalizowałaby jakiej kategorii jest dana potrzeba pacjenta, pozwoliłoby na bardziej komfortową i jednocześnie efektywniejszą opiekę.

Pomysł, który został najwyżej oceniony w Polsce dotyka obszaru emocji i wspomnień osób chorych. Jest to pudełko „Niezapominajka”, służące do przechowywania przedmiotów związanych z przeszłością osób chorujących na demencję i pozwalające przywołać pacjentowi dawne wspomnienia.

Kolejna edycja Konkursu już na jesieni

Jak podkreślają organizator konkursu oraz eksperci opieka nad osobą chorującą na demencję to wielki trud i duże wyzwanie, stąd bardzo cieszy, gdy nad problemem osób starszych pochylają się młode osoby. To właśnie młodzi, pełni pasji, energii i nowych pomysłów są nadzieją na rozwój zawodu pielęgniarstwa i pomocy osobom starszym – argumentuje Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover – Cieszy nas rosnące zainteresowanie konkursem i  wykazują chęć i pasję do opiekowania się seniorami. Mamy nadzieję, że tendencja ta będzie wciąż rosła, a razem z nią wzrastać będzie jakość opieki. Gorąco zachęcamy więc wszystkich do spróbowania swoich sił w kolejnej edycji konkursu – dodaje.

Już w październiku 2018 roku Swedish Care International, we współpracy z Fundacją Medicover otwiera rejestrację zgłoszeń do następnej edycji konkursu. W Polsce studenci pielęgniarstwa oraz studiów medycznych ze specjalizacją pielęgniarską będą mogli przesyłać swoje pomysły poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.queensilvianursingaward.pl, na której znaleźć można wszystkie szczegóły dotyczące konkursu.

Czarne plomby do lamusa – czy warto wymieniać plomby z amalgamatem?

Nowy schemat postępowania dietetycznego w alergii na mleko krowie

Skomentuj