zamknij
Traktowanie kobiet po poronieniu – nowe rekomendacje

Traktowanie kobiet po poronieniu – nowe rekomendacje

Poronieniem kończy się ok. 12% rozpoznanych ciąż, mimo to wiele szpitali nie wie jak powinny postępować z takimi pacjentkami. Luki prawne chce załatać Resort zdrowia, wprowadzając nowe standardy. Czy matki dzieci utraconych znajdą oparcie w osobach z personelu medycznego i będą informowane o przysługujących im prawach?

Potrzebę zmian zauważył Wojewoda Mazowiecki
Jako pierwszy z podobną inicjatywą wyszedł Wojewoda Mazowiecki, który zauważył potrzebę przygotowania rekomendacji, wykorzystania „dobrych praktyk” stosowanych już w niektórych placówkach i przeniesienia ich do kilkudziesięciu szpitali w województwie. Stworzony dokument zawiera instrukcje dla personelu medycznego oraz informacje dla pacjentki i jej krewnych. Jego celem jest uwrażliwienie pracowników szpitali na traumę rodziców, których dziecko umarło w wyniku poronienia czy też już po porodzie.

Osobna sala i prawo do informacji – postępowanie po poronieniu
Do zmian jakie planuje wdrożyć teraz Resort zdrowia odnośnie opieki nad pacjentkami po poronieniach należy przede wszystkim zapewnienie jednoosobowej sali, w której mogłyby one pożegnać się z dzieckiem. Obecnie niedoszłym mamom zdarza się leżeć z pacjentkami, które urodziły lub za moment urodzą zdrowe dzieci. W wielu polskich szpitalach kobietom, którym nie udało się donosić ciąży odmawia się nawet prawa do szacunku czy intymności, są niewidzialne dla pracowników tych placówek. „Stało się, nie ma co rozpaczać”, „Urodzisz następne”, „Nie ty jedna i nie ostatnia poroniłaś w tym szpitalu” Te i podobne zdania aż za często padają na oddziałach ginekologiczno – położniczych.

Projekt nowego rozporządzenia ma wprowadzić zmiany w tym zakresie. Obowiązkiem szpitala będzie zapewnienie dostępu do psychologa oraz poinformowanie rodziców o potrzebie badań genetycznych określających przyczyny poronienia oraz płeć dziecka, jeśli ciąża była za wczesna, aby pozwoliły na to inne metody. Ustalenie płci jest potrzebne szpitalowi do wydania karty zgonu i karty martwego urodzenia, z którymi rodzice udają się potem do USC, aby zarejestrować dziecko oraz otrzymać akt urodzenia. Na jego podstawie mogą natomiast skorzystać z przywilejów, jakie należą się rodzicom dzieci utraconych, w tym prawa do pochówku, 4 000 zł zasiłku pogrzebowego i trwającego 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Projekt zaproponowany przez Resort zdrowia jest na etapie konsultacji społecznych.

Więcej informacji: www.testdna.pl/

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA

Zdjęcie: ©asteroid/Depositphotos.com

Przyspiesza rozwój telemedycyny w Polsce. Wideoczaty i urządzenia zdalnie monitorujące stan zdrowia zrewolucjonizują opiekę nad pacjentami

Wirus Zika – zalecenia ostrożności

Skomentuj