zamknij
Kobiety bardziej narażone na ZUM

Kobiety bardziej narażone na ZUM

Zakażenia układu moczowego, w skrócie ZUM, to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi kobiety zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Co druga kobieta doświadcza zakażenia dróg moczowych przynajmniej raz w życiu. U blisko 25-30% kobiet z przebytą infekcją dolegliwości powracają przed upływem 6 miesięcy.

Kobiety, ze względu na swą budowę, cierpią z powodu zakażeń dróg moczowych dwa razy częściej niż mężczyźni. U młodych pań zachorowalność zwiększa się wraz z rozpoczęciem aktywności seksualnej. Za większość problemów odpowiadają przenikające do dróg moczowych bakterie. – U zdrowego człowieka drogi moczowe są jałowe – wyjaśnia Agata Chodakowska, Product Manager firmy Verco – Bakterie saprofityczne znajdują się tylko w końcowym odcinku cewki moczowej, gdzie pełnią istotną funkcję: zapobiegają rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Gdy naturalna odporność organizmu spada, infekcje dróg moczowych pojawiają się częściej – dodaje Chodakowska.

Objawów infekcji trudno nie zauważyć. Należą do nich zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, piekący ból towarzyszący każdemu opróżnieniu pęcherza, gorączka, dreszcze, a niekiedy również bóle brzucha i nudności.

U kobiet najważniejsze jest zapobieganie zakażeniom. W trosce o drogi moczowe powinno się wypijać codziennie 2-3 litry wody i korzystać z toalety, gdy tylko pojawi się parcie na pęcherz. Lekarze zalecają także wypicie dodatkowej szklanki wody przed stosunkiem i oddanie moczu tuż po stosunku płciowym, w celu wypłukania cewki moczowej z bakterii. Profilaktycznie warto przyjmować preparaty z żurawiną, np. Femisept URO.

Ekstrakt z żurawiny wielkoowocowej jest nieoceniony w walce z zakażeniami dróg moczowych i zmniejsza ryzyko wystąpienia takich problemów aż o 50% – mówi Agata Chodakowska – Jednym z najnowocześniejszych preparatów żurawinowych na rynku jest Femisept URO. Suplement zawiera naturalne ekstrakty roślinne, wyciąg z owoców i liści żurawiny wzmocniony działaniem witaminy C. Składniki te zmniejszają przyczepność bakterii do ścian dróg moczowych i ułatwiają wydalanie moczu – wyjaśnia Chodakowska. Zawarta w preparacie witamina C dodatkowo zakwasza mocz. Zapobiega to rozwojowi chorobotwórczych bakterii, które nie lubią kwaśnego środowiska.

Dbanie o drogi moczowe powinno stać się dla kobiet nawykiem, takim jak higiena intymna – komentuje Agata Chodakowska. – Zakażenia dróg moczowych są bardzo dokuczliwe, a w dodatku mają tendencję do nawrotów. Jeśli nauczymy się im zapobiegać, oszczędzimy sobie masy kłopotów.

Sposób na zmęczone oczy

Nie przedawkuj w ciąży

Skomentuj